Topçu Kışlası'nın tarihçesi | Tarihten olaylar | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:12, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 14:45, 19 Ocak 2013 Cumartesi

  • Paylaş
Topçu Kışlası'nın tarihçesi
Topçu Kışlası'nın tarihçesi

Taksim Topçu Kışlası askeri amaçlar dışında şehir müzesi, sergi alanı,gösteri merkezi olarak hizmet verdi. Son olarak futbol stadyumu olarak kullanıldı. Taksim Stadı olarak faaliyete geçen kışladaki ilk maç ise 26 Ekim 1923’te yapılan Türkiye Romanya maçı oldu.

FOTO GALERİ

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Osmanlı devletinin savaşlarda aldığı mağlubiyetlerin bir sonucu olarak ilk ıslahatlar askeri alanda yapıldı. 18.yydan itibaren Batı tarzında askeri okullar kuruldu. İstanbul’da kurulan önemli askeri kullardan biri İstanbul’un Anadolu yakasında Selimiye kışlası idi. Bunun Avrupa yakasındaki karşılığı ise Taksim’de  inşa edilen Taksim Topçu kışlası oldu. 1806 yılında III.Selim döneminde inşa edilen Taksim kışlası Kapıkulu askerlerinin topçu ocağı olarak kuruldu ve hizmet gördü.  Ancak zaman içerisinde tahrip olan yapı Sultan Abdülmecid döneminde 19.yyın mimari üslubuyla gösterişli bir tarzda yeniden inşa edildi. Çok geniş bir avluya sahip olan yapı, her köşesinde ve cephelerinin tam ortasında yer alan  üçer katlı yüksek bölümleri ve bir anıtı andıran devasa kapısıyla dikkat çekmiştir. Hint ve Rus mimarisinde bulunan soğan kubbeli kapılar kışlaya ayrı bir zenginlik katmıştı. 

 
   

1860- 1870’li yıllarda en parlak dönemini geçiren kışla 31 Mart isyanının da başlangıç noktası olmuştu. Taksim Topçu kışlasında bulunan Avcı taburuna bağlı askerler 12-13 Nisan 1909 tarihinde başlarındaki subaylara karşı ayaklanarak onları tutukladılar. Buradan çıkan askerler büyük bir halk kalabalığının da desteğiyle  Meclisi Mebusan’a doğru yol aldılar. Taksim Topçu kışlasından başlayıp Meclisi Mebusan’ın önünde devam eden isyan hareketi Hareket Ordusunun İstanbul’a gelmesiyle farklı bir boyuta ulaştı. Sultan II.Abdülhamit’in çatışma olmasın emrine karşın Avcı taburları ile  Hareket Ordusu arasında çatışma yaşandı. Bu çatışmaların en şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan Taksim Topçu kışlası da bu çatışma sırasında ciddi tahribata uğradı.

 
   

Taksim Topçu kışlası bu tarihlerden itibaren askeri amaçlar dışında konumuna ve boyutlarına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılmaya başlandı. Osmanlının son döneminde Şehir müzesi,sergi alanı,gösteri merkezi olarak hizmet veren Kışla son olarak  futbol stadyumu olarak kullanıldı. Taksim Stadı olarak faaliyete geçen kışladaki ilk maç ise 26 Ekim 1923’te yapılan Türkiye Romanya maçı oldu.

 
   

Taksim Topçu kışlasının yıktırılmasına giden süreç ise 1939 yılında başladı. Dönemin İstanbul Valisi  ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından  Taksim Meydanı düzenleme çalışması yapılmaya başlandı. Fransız şehir planlamacısı Henri Prost’un önerileri çerçevesinde geliştirilen proje Taksim’den Harbiye’ye kadar uzanacak  bir projeydi. Projede büyük bir park ve sosyal tesisler yapılması planlanmaktaydı. Parkın ismi İnönü Gezisi olacak ve parkın ortasına bir İnönü ( Milli Şef ) heykeli dikilecekti. Projenin ilk  adımı olarak 1940 yılında Taksim Topçu  Kışlası yıktırıldı. Kışlanın arazisi üzerine bir park yapıldı.  Ancak projenin geriye kalan kısmı gerçekleştirilemedi. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
fitne
mırtaza
geçmişteki yapılan kin ve nefret hadiseler neden habire habire insanların önüne getiriliyor! lanetle kınıyorum. bize birlik dirlik kardeşlik lazım. bize türklük lazım. Ne mutlu Türküm diyene.
14/06/2013, 09:55
bahane
ahmet
kışla bahane amaç israi,abd,suriye,pkk,iran,rusya ve chp ye hizmettir.
13/06/2013, 13:06
Niye Topcu Kislasi?
Reyna
Topcu kislasi yerine cok zengin bir AKM yapilsin.
13/06/2013, 02:45
yobazizm
mehmet esmer
yobazların üssü haline gelmişti o yüzden yıktırıldı,devlete karşı ayaklanmalar karşısında devlet tarafından hal edildi...
12/06/2013, 12:40
TARİHİN TEKERRÜRÜ MÜ İSTENİYOR
mustafa derin
1909 da 31 isyanı taksimdeki bu parkın olduğu yerdeki askerler tarafından başlatılmış,hareket ordusunun takviyesiyle Abdülhamithan devrilmiş ve Yıldız sarayı yağmalanmış.Abdülazizhanın devrilmesinden sonraki bu vahim olayla Osmanlı Devletinin Kökleri adeta kesilmiş ve kısa zamanda bu devletten 40 ayrı devlet çıkarmış emperyalistler.bu 40 'ı 41-42 yapmaya çalışıyorlar.O zamanda mutlaka iyi niyetli
05/06/2013, 13:41