Avrupa Kuzey Irak petrolünün peşinde | Enerji Petrol | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:35, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 08:34, 30 Ocak 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Avrupa Kuzey Irak petrolünün peşinde
Avrupa Kuzey Irak petrolünün peşinde

Avrupalı petrol şirketleri, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kendi adına sattığı ham petrole giderek artan miktarda alıcı oluyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bağdat hükümetinin yasadışı saydığı ihraç petrolünü alanları cezalandırma tehditlerine rağmen, Avrupalı petrol şirketleri, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (KRG) kendi adına sattığı ham petrole giderek artan miktarda alıcı oluyor.

Merkezî Irak hükümeti, ekim ayından beri kendi izni olmadan Kuzey Irak'tan ihraç edilen hafif petrolün alıcılarına karşı yasal yollara başvuracağını duyurmuştu. Normal ham petrolün Kuzey Irak'tan ihracatı ise bu yılın başından beri yapılıyor. Irak yetkilileri, bölgeden kamyonlarla ve Türkiye üzerinden ham petrol ihraç eden ilk şirket olan Genel Energy'ye karşı dava açacağını açıkladı.

Artan uluslararası talep nedeniyle ihraç edilen petrolün miktarı da giderek artıyor. Sektör işlemcileri, ihalelere giderek daha çok ve değişik şirketlerin rağbet gösterdiklerini söyledi.

Şu ana kadar Kürt bölgesinde üretilen kondensatın alıcılarından sadece Trafigura adlı ticaret şirketi bir yaptırıma muhatap oldu ve Irak'ta faaliyet göstermesi aralık ayında yasaklandı.

Kuzey Irak'tan ihraç edilen petrolün miktarının bu ay 60 bin tona, yani yaklaşık günde 15 bin varile ulaşması bekleniyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, bölgeden kondensat ve diğer petrol türleri sevkiyatının zaman içinde günde 40 bin varile yükselebileceğini söylemişti.

Kürt bölgesindeki Khor Mor sahasının günlük 17 bin varillik üretiminin hemen hemen tümünü kondensat ürünü oluşturuyor. Kapasite arttıkça, başka sahalardan da petrol ihracatına başlanması için planlar yapılıyor.

Nakliyat sektörü kaynakları, İsviçre'de kurulu Vitol ve Trafigura gibi ticaret şirketlerinden önemli boyutta ilgi geldiğini ve Amerikan kimyasal şirketi Dow gibi yeni şirketlerin de alıcılar arasına girdiğini söyledi.

Ancak Dow bu konuda bir açıklama yapmayı reddetti. Kürt bölgesinden çıkan en son kondensat yükü, 15 Ocak tarihinde Ceyhan yakınındaki Toros terminalinden Lucky Lady adlı gemiye yüklendi.

Irak Petrol Bakanı Abdülkerim Louaibi, KRG ile anlaşma imzalayan ilk büyük şirket olan Exxon'dan, K. Irak ile güneydeki petrol sahaları arasında seçim yapmasının istendiğini söylemişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş