Kamudaki taşeron işçilere yeni haklar | İşçi-Memur-Emekli | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:38, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 15:03, 03 Şubat 2013 Pazar

  • Paylaş
Kamudaki taşeron işçilere yeni haklar
Kamudaki taşeron işçilere yeni haklar

Kamuda çalışan taşeron işçilere yeni haklar vermesi beklenen yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü.

Bakanlar Kurulu'nda görüşülen yeni yasa tasarısı, taşeron sistemindeki haksızlıkları azaltmaya amaçlıyor.

Son dönemde gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışan taşeronların sorunları giderek arttı. Hiçbir hakları olmayan, her yıl tazminatları sıfırlanan ve işten atılan yüzbinlerce taşeron, rahat nefes alacak.

SORUMLU BELLİ

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'nun da gündemine gelen tasarı ile taşeronlara yapılan haksızlıklar bitirilecek. Üzerinde çalışılan tasarıya göre, Taşeron işçilerin bağlı oldukları kurumlar 'Alt işveren', çalıştıkları kurumlar ise 'Asıl İşveren' olarak tarif ediliyor.

Hazırlanan Taslak ile kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı idare, ortaklık, müessese ve işletmelerinde çalışan taşeronların hakları düzenleniyor.

560 BİN VATANDAŞ VAR

Sadece kamuda 560 bin Taşeron işçisi bulunuyor. Taslak ile Taşeron firma (alt işveren), kanun kapsamındaki işyerlerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin işlerde işalan, işveren şeklinde tarif ediliyor. Tasarı ile asıl işveren ve alt işveren (taşeron firma) ilişkisinin sınırları ve bu ilişkiden doğan sorumluluk düzenleniyor. Taşeronlar yasadan sonra artık ezilemeyecek ve diğer kadrolu kamu çalışanlarının tüm haklarına sahip olacak.

YENİ HAKLAR GELİYOR

Kanun değişikliği ile Taşeron işçilerin hakları kısıtlanamayacak. Taşeron işçiler ile kamu işçisi arasında eşitlik ilkesi çerçevesinde bir ayrım olmayacak. Asıl işveren alt işverenin işçilerine karşı toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden sorumlu olacak. İş sağlığı ve güvenliğinin uygulanması açısından Kamu kurumları taşeron firma ile birlikte sorumlu olacak. Taşeron işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından işçinin banka hesabına ödenecek. Kamuda taşeron firmada çalışan işçilerin kıdem tazminatları, son çalıştığı kamu kurumu tarafından ödenecek

YILLIK İZİN

Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen Taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izne hak kazanabilecek. Yani bir kamu kurumu ile 11 aylık sözleşme yapan taşeron firmasının işçisi, yeni sözleşme döneminde aynı kamu kurumunda başka bir firmanın işçisi olarak çalışmaya devam etmesi halinde aynı firmada bir yıl çalışma şartı aranmaksızın yıllık izin kullanabilecek.

Kaynak: TakvimYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
YA SABIR DİYORUM
KEREM
Ya sabır diyorum çünkü artık biz sayın Faruk çeliğin konuşmalarına inanmıyoruz.Bizleri hep oyaladılar.Zaten alınan personel onların zamanında alındı.C H P olsaydı şimdi çoktan kadro vermişti.Ne yazıkki bunlar daha Eski adalet bakanlığı yapan Mehmet moğoltayın sözleri ne çabuk unuttular.Ama ben sayın BAŞBANIMA Gövenirim.Bir çüzüm bulacağından eminim.
17/12/2013, 17:45
taşerona kadro
yılmaz cenk han
yargı karar vermiş. kamuda taşeron şalıştıramazsın. kadroya alman lazım diyor.. hükümet almamak için elinden geleni yapıyor. mahkeme kararlarını hiçe sayan bir zihniyeti mi başımıza getirdik yoksa... kamuda taşeronlara kadro verilmezse ne oyumu vermeyeceğim gibi oy verenleride vaz geçirmek için elimden geleni yaparım... köleliği destekleyenlerle işim olmaz. ben ki Ak partiye hizmet etmiş biriyim. ama yeter bu zulüm...
11/12/2013, 02:59
Artık İsmimiz Değişti
Köpek, Eşşek, İt Herif
Artık ismimiz değişti. evet evet değişti. kamuda taşeronuz. nalet olsun bu taşeron düzene. 803 tl maaş alıyoruz.alıyoruzda birde bize sorun nasıl alıyorsunuz diye...ismimiz değişti artık bizlere köpek, eşşek, it herif diye hitap ediyorlar.Bu köleliği bitirecek yasayı bekliyoruz... çook muu şey istedik.
11/12/2013, 02:55
ak parti ye günahımızı bile vermeyiz
koyun türkiye
76 milyon seçimde sandığa gitmiyor
10/12/2013, 11:18
TAŞERONA KADRO YOKSA AKP YE OY YOK
TAŞERON KÖLE
ALLAH SİZİ TAŞ YAPAR TAŞ KIZILAYDAN GEÇENLER KPSS İLEMİ GEÇTİ BELEDİYEDEKİLER KPSS İLE Mİ GEÇTİ YA SINAVSIZ TORPİL İLE İŞE ALDIKLARIIZ SİZE OY VEREN TAŞERONUN ELLERİ KIRILSIN
09/12/2013, 14:41
derman kalmadı
derman kalmadı
yeter artık dayanacak ne halimiz ne gücümüz kaldı. kadro istiyoruz kadroooo
09/12/2013, 14:18