Cemaati İslami liderine müebbet hapis | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:28, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:06, 05 Şubat 2013 Salı

  • Paylaş
Cemaati İslami liderine müebbet hapis
Cemaati İslami liderine müebbet hapis

Bangladeş Cemaat-i islami liderlerinden Abdülkadir Molla müebbet hapse mahkum edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Abdülkadir Molla, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum edildi.

Başkent Dakka'daki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 381 silahsız sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil 6 suçtan yargılanan Molla ile ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Abdülkadir Molla'ya ömür boyu hapis cezası verdi. Molla suçlamaları reddediyor.

Partinin en üst düzey yöneticilerinden olan 64 yaşındaki Molla, tartışmalı mahkeme tarafından bahsedilen suçlardan mahkum edilen ilk isim oldu.

Parti, liderlerinin yargılanmasını protesto etmek için bugün ülke genelinde grev çağrısında bulunmuştu.

Başkent'te karar açıklanmadan önce çıkan olaylarda polis protesto gösterisi yapan Bangladeşliler'i dağıtmak için plastik mermi kullandı.

10 binden fazla polisin sokaklarda devriye gezdiği, okulların ve işyerlerinin kapalı olduğu bildirildi.

Bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusu tarafından işlenen katliamlara destek vermekle suçlanan Cemaat-i İslami Partisi suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu söylüyor.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, geçen ay Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden alim Abdülkelam Azad'ı aynı gerekçeyle ölüm cezasına çarptırmıştı.İlgili Konular Cemaat-i İslami idam
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş