4. Yargı Paketi'nin içeriği belli oldu | Güncel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:40, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
11:04, 12 Şubat 2013 Salı

  • Paylaş
4. Yargı Paketi'nin içeriği belli oldu
4. Yargı Paketi'nin içeriği belli oldu

4. Yargı Paketi'nde örgüt üyeliği ve şiddet olgusu yeniden düzenlenirken vicdani redde yine yer verilmedi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bugün sunulacak 4. Yargı Paketi'nin ayrıntıları belli oldu.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre 22 maddeden oluşan paketin en önemli düzenlemelerinden birisi "şiddet" kriteri. Şiddet içermeyen düşünceler, suç kapsamı dışına çıkarılıyor. Paketin en önemli ayağı olan "terör örgütü propagandası" suçunun yeniden tanımlanması da şiddet kriterine göre düzenlendi. Buna göre, şiddet işleme, şiddeti övme ve şiddeti teşvik haricindeki eylemler suç olmayacak. Propaganda suçundan ceza verilmesi için zanlının, şiddeti bizzat işlemesi, övmesi ya da teşvik etmesi gerekecek. Pakette, Terörle Mücadele Kanunu'nun "Terör Örgütleri" başlıklı ve "terör örgütlerinin propagandasını yapma" suçu içerikli 7. maddesinin sonuna, hâkimsavcıların uygulamadaki inisiyatifini daraltacağı değerlendirilen şu hükmün konması planlanıyor: "Şiddeti açıkça övmeyen ve açıkça teşvik etmeyen söz ve eylemler bu kanun kapsamında cezalandırılmaz."

ÖRGÜT ÜYELİĞİ

Pakette, özellikle KCK davası tutuklu ve hükümlülerinin önemli bir bölümünü yakından ilgilendiren TCK'nın 220'nci maddesinin 6'ncı fıkrasının yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Başbakan Erdoğan'a bu fıkra için 5 ayrı alternatif sunulacak. Yasayı uygulayacak hâkim-savcılar açısından farklı sonuçlar doğurabilecek bu fıkra üzerindeki alternatifler şu çatı altında toplanıyor: "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına şiddet unsuru içeren eylemlerde bulunanlar da örgüte üye olmak suçundan cezalandırılır." Paketteki genel mantığı anlatan bu düzenleme, mevcut TCK'da şu haliyle yer alıyor: "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır."

VİCDANİ RED YOK

Daha önce 4'üncü Yargı Paketi kapsamında yeniden ele alınacağı ifade edilen "Vicdani Ret" hakkına ilişkin maddelerin paketten çıkartıldığı öğrenildi. Paket kapsamında daha önce görüşülen uzun tutukluluk ve yargılama sürelerini kısaltacak bazı önemli düzenlemeler de hayata geçirilecek.

Düzenlemenin bir af gibi algılanmaması için propaganda suçu tanımlanırken düzenlemenin bir affa dönüşmemesi için bariyerler konulacak. Buna göre KCK tutuklularının serbest kalması için sadece suç işlememiş olmaları yetmeyecek.

Paketle işkence ve kötü muamele suçları için zaman aşımı da kaldırılacak. Türk Ceza Kanunu'nda "suçu ve suçluyu övmeye" dönük düzenlemeler de pakette yumuşatılıyor.

Halkı askerlik hizmetinden soğutmayla ilgili suça hapis cezası da kaldırılacak. Halen 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası olan bu suçun karşılığı, adli para cezasına dönüştürülecek.

Adli yardım talebi reddedilenler, artık karara itiraz edebilecek. İstendiği takdirde duruşmalı inceleme yapılacak.

Düzenleme, Başbakan Erdoğan'a bugün sunulacak.İlgili Konular 4. Yargı paketi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
mükerrer firar
kemalettin
Benim arkadaşım 20 yıldır kimliksiz yaşıyor, 40 yaşında ve 17nci firarını yaptı toplam 4 yıl hapis yattı bu kişi evlenemedi ve herkesten nefret ediyor tüm toplum onu en ağır suçlu görüyor, gitse çürük verecekler çok hasta ama korkuyor vatan haini der öldürürer diye ve beni askerden muaf tutmaları için ne olması gerek diyor. Pakette bir şey var mı? Vicdani retçi değil o. yapamadığını anlatamıyor!
18/03/2013, 02:03
tecavüzden
elifnur
iyi gnler benm eşim 17 yaşındayken bir kıza tecavüz yapmış ama tek başına degil 15 kişi yapmış bir kıza bu yüzden 19 yıldan yargılanıyor şuan cezaevinde benim eşimde bu 4 üncü yargı paketinden yaralanabilirmi? lütfen cevap yazın bana
14/02/2013, 18:47
cezası olan
hakan
24 yatarı olan we halen arantısı olan kimse affa ugruyormu tam yatarı 24 ay olan yani şuan firari...
12/02/2013, 23:28
ceza
emree
[email protected] bu mail adresim lütfen bilgilendirirseniz sevinirim. Sınava gireceğim YGS ye tam o zamana gelir galiba nasıl olacak ?
12/02/2013, 23:27
ceza
emree
Iyi günler ben ceza aldım bir sene sekiz ay yargıtay onaylati ve postalandı elime daha ulaşmadı ama ben yararlanabilirmiyim bundan ?
12/02/2013, 23:24
çok teşekkür ederim
merve
çok sagolun duyarsız kalmadıgınız için ama tek anlamadıgım 4. Anayasa onaylandıgında nişanlım yararlanabilcekmi. 8 ay yatarı var daha önce şartlı tahliyeden çıkmış kavga yapmış infazı yandı. 4. Anayasa onaylandıgında nişanlım tahliye olabilcekmi. Şimdiden çok teşekkür ederim
12/02/2013, 18:16