Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:18, 20 Nisan 2018 Cuma
Güncelleme: 12:11, 21 Şubat 2013 Perşembe

  • Paylaş
Ölümcül ilaçlar reçetesiz satılıyor

Kullanan hastalarda "intihar riski"ni arttıran ve "ölümcül" olarak tanımlanan antidepresan ilaçları eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul'da 8 eczaneyi dolaşan muhabirler, antidepresan ilacı satın almak istediklerinde "Reçeteniz var mı?" sorusu ile dahi karşılaşmadı. Oysa, insanları intihara sürüklediği iddia edilen bu ilaçların reçetesiz satışı yasak. Eczacılar, yasağı bildiklerini ancak 'ilaç takip sistemi'nde yer almadığı için antidepresan satmalarının önünde bir engel bulunmadığını belirtiyor.

Doktor kontrolünde ve uygun dozlarda alınmadığı takdirde hastaları intihara yönelttiği iddia edilen antidepresanların, kontrolsüz kullanımı günden güne artıyor. Uluslararası Pazarlama Servisi'nin araştırmalarına göre 2003 yılında Türkiye'de 14 milyon 238 bin kutu depresyon ilacı tüketilirken 2012'de bu rakam 36 milyon 881 bine çıktı. Uzmanlar, 9 yılda gerçekleşen yüzde 160 oranındaki bu artışta modern çağın getirdiği ruhsal bunalımların rolünün büyük olduğu görüşünde. Psikiyatrist Esra Sağlam ise "Bu büyük artışı tamamen depresyonun yaygınlaşmasıyla açıklayamayız." diyor. En küçük sıkıntısı olanların bile kulaktan dolma bilgilerle bu ilaçları aldığına dikkat çekiyor. Son olarak 26 Ocak'ta intihar eden Bayburt Üniversitesi Rektörü Gökhan Budak'ın antidepresan ve bitkisel ilaçlar kullandığı ortaya çıkmıştı.

Zaman'ın haberine göre İstanbul'da Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih ve Eyüp ilçelerinde 8 eczaneyi dolaşan muhabirler, antidepresan ilacı talep ettiğinde  "Reçeteniz var mı?" sorusu ile dahi karşılaşmadı.

Oysa İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, "Bu ilaçların reçetesiz satılması mümkün değil. Hiçbir eczacı bu riske girmez. " ifadelerini kullanıyor.

Eczacı H.A. ise yasağı bildiklerini ancak 'ilaç takip sistemi' görmediği için antidepresan satmalarının önünde bir engel bulunmadığını belirtiyor ve ekliyor: "Bir ilacı satarken diğerini niye satmayalım. Neticede bundan para kazanıyoruz."

Dünyada en çok kullanılan ve eczanelerde reçetesiz satılan antidepresanlardan birinin kullanma talimatında 'intihar' yan etkisine vurgu yapılıyor.

İLACIN NEDEN OLDUĞU BAZI VAKALAR

26 Ocak 2013, Bayburt Üniversitesi Rektörü Gökhan Budak, ailesinin de evde olduğu sırada intihar etti. Budak, antidepresan ve bitkisel ilaçlar kullanıyordu.

1 Aralık 2012, Doktor Melike Erdem, hastanenin 6. katından atlayarak intihar etti. Psikolojik sorunları bulunduğu öğrenilen Erdem, antidepresan kullanıyordu.

17 Kasım 2012, Hatay'da B.D. adlı genç, annesini öldürüp intihar girişiminde bulundu. Polis, evde B.D.'ye ait antidepresan ilaçlar buldu.

18 Mart 2010, Erzincan Üniversitesi Rektörü Erdoğan Büyükkasap, evde yalnızken bir not bırakarak intihar etti. Hocanın, bir tür yatıştırıcı antidepresan kullandığı ortaya çıktı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş