Ankara'da Halk Çarşısı'nda büyük yangın | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:28, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
07:32, 06 Mart 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Ankara'da Halk Çarşısı'nda büyük yangın
Ankara'da Halk Çarşısı'nda büyük yangın

Altındağ ilçesindeki 680 dükkanlık Yunus Emre Halk Çarşısı'nda çıkan yangın, 3 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, 680 dükkan bulunan bir çarşıda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye ekibi, yangına müdahale ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Altındağ Belediyesi Yunus Emre Halk Çarşısı'nda henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

Kısa sürede alevler çarşının tamamını sardı. İtfaiye ekipleri, çarşının çatısının çökmesi ve ufak çapta meydana gelen patlamalar nedeniyle yangına müdahale etmekte zorlandı.

Çarşının içine girmeye çalışan esnaf ile polis ekipleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Bazı esnaf da yangını gözyaşları içinde izledi.

Yunus Emre Halk Çarşısı bekçisi Davut Yılmaz, ''Patlama sesi duydum. Yandaki benzinlik patladı sandım, baktım bizim burası yanıyor. İtfaiyeye haber verdik. Kendi imkanlarımızla söndürmeye çalıştık ama başaramadık'' dedi.

Altındağ Belediyesi Yunus Emre Halk Çarşısı Dernek Başkanı Özal Balkalı da çarşıda 680 dükkan olduğunu, yangının sabotaj olabileceğini öne sürdü.

Çarşının yakınında bulunan birer benzin ve LPG istasyonlarındaki çalışanlar tahliye edildi, olası bir yangına karşı ticari faaliyeti durdurulan iki istasyona itfaiye ekipleri tarafından köpük sıkıldı.

Mahallenin elektrikleri önlem amacıyla kesilirken, bazı oteller de boşaltıldı. 

Yangın kontrol altına alındı

Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Yunus Emre Halk Çarşısı'nda çıkan yangın, 3 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Halk arasında "Rus Pazarı" olarak da bilinen Yunus Emre Halk çarşısında saat 00:00 sıralarında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler çarşının her tarafını kapladı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. İlk itfaiye ekipleri pazarın bitişiğindeki benzin istasyonuna alevlerin sıçramaması için yoğun çaba sarf etti. Polis ekipleri ise İrfan Baştuğ Caddesi'ni her iki yönden trafiğe kapattı. Dükkandaki tüplerin patlaması nedeniyle alevlere zorlukla müdahale edildi. Alt katındaki otoparkın içinde çok sayıda otomobilin bulunması nedeniyle çalışmalar hızlandırıldı. İlçelerden takviye itfaiye ekipleri istendi.

Yangın haberini alan işyeri sahipleri olay yerine koştu. Kalabalığın artması üzerine çevik kuvvet ekipleri emniyet şeridi çekerek vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı. Çarşının yanındaki Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki hastalar olayı izlemek için avluya ve balkonlara çıkınca güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı. Dükkan sahipleri çalışmaları gözyaşları içinde izledi. Bazı esnaflar olayın sabotaj olduğunu iddia ederek duruma tepki gösterdi. Esnaflar yetkililerin olay yerine gelmemesinden yakındı. Dün sabah saatlerinde belediye görevlilerinin geldiklerini, kendilerine pazarla ilgili proje sunduklarını söyleyen esnaflar gece saatlerinde ise pazarın alevlere teslim olduğunu ifade ettiler.

Yangında büyük çapta maddi hasar oluşurken yaralanan olmadığı öğrenildi. Yangının çıkış sebebi henüz tespit edilemedi. Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay olay yerine gelerek görevlilerden bilgi aldı. 1993 yılında Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'yle Baba Harman Parkı arasında 404 dükkanla faaliyete geçen çarşı, 5 yıl sonra yıkılarak modern hale getirildi. 10 bin metrekare alana sahip pazarda 685 dükkan bulunuyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
atmayın
yuuksel
rus pazarı değil maltepe pazarıydı
06/03/2013, 12:04
yönetici uyuyormu?
atalay
orta ve dar gelirli vatandaşın alış veriş yaptığı yerdi.Buradaki ürünler mağazaların yarı fiyatında idi. Bu yangın mağaza sahiplerini sevindirmiş olabilir.Demekki güvenli, k ve alarm da başıbozukluk vardı..benzeri AVM leri de denetlenmeli ki?
06/03/2013, 11:35
sorumlu bulunmalı
atalay KONUR
orta ve dar gelirli vatandaşın alış veriş yaptığı yerdi.Buradaki ürünler mağazaların yarı fiyatında idi. Bu yangın mağaza sahiplerini sevindirmiş olabilir.Demekki güvenli, k ve alarm da başıbozukluk vardı..benzeri AVM leri de denetlenmeli ki?..........................mka
06/03/2013, 11:34