Dünyanın en yaşlı kadını Kırgız nine | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:35, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 18:13, 06 Mart 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Dünyanın en yaşlı kadını Kırgız nine
Dünyanın en yaşlı kadını Kırgız nine

Dünyanın en yaşlı kadını Kırgız nine 125 yaşına girdi

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Rekorlar kitabı kaydında bulunmayan, ancak gerçek yaşı itibarı ile dünyanın en yaşlı kadını sayılan Kırgız Nine Rakıya Bölökbayeva bu yıl 125 yaşını doldurdu.

I. ve II. Dünya savaşları gibi asrın zorlu olaylarını yaşayan Bölökbayeva'nın şimdiki hayatının da zorluklar içinde geçtiği belirtiliyor. Isık-Köl Vilayeti'nin Ton İlçesine bağlı Ala-Baş köyünde kendisi gibi ''yaşlı'' tek odalı evde tek başına yaşıyor. Evliliği süresince sadece bir kız çocuğu doğuran Bölökbayeva, 3 yaşına geldiğinde kızını, 1972 yılında da kocasını kaybetmiş.

Devlet tarafından yardım görmeyen Kırgız nineye erzak ve diğer acil tüketim maddeleri konusunda komşuları destek veriyor. Bölökbayeva'nın elinde 125 yaşında olduğunu kanıtlamak için Sovyetler Birliği döneminde aldığı pasaport bulunuyor.Pasaportta Bölökbayeva'nın 1888 tarihinde doğduğu yazılı.

Yaşlı nine Bölökbayeva, kendisine yardım için gelenlere hayır dua ederek uğurluyor.
Diğer yandan, dünyanın en yaşlı kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 1898 doğumlu Japon Misao Okawa ise sadece 115 yaşında.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş