Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:18, 24 Haziran 2018 Pazar
15:30, 23 Mart 2013 Cumartesi

  • Paylaş
PKK ateşkes ilan etti
PKK ateşkes ilan etti

Karayılan, "21 Mart’tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz" dedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Murat Karayılan, Almanya'nın Bonn kentindeki Nevruz kutlamasına gönderdiği görüntülü bir mesajla Öcalan'ın çağrısına cevap verdi.

Karayılan, "21 Mart’tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak, KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz" dedi. Almanya'nın Bonn şehrinde düzenlenen Nevruz kutlamalarına video görüntülü mesaj gönderen Karayılan, ateşkes ilanını okudu ve geri çekilme için de şartları açıkladı. 

Karayılan açıklamasında, Öcalan'ın kararını tamamen kabul ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "Önder Apo’nun verdiği karar aynı zamanda hepimizin de kararıdır. Biz bu kararı kabul ediyor ve katılıyoruz. İçeriğini ve çerçevesini tarihsel, doğru ve çok önemli görüyoruz. Yeni bir sürecin, tarihi bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz."

ÇEKİLME İÇİN HÜKÜKETTEN ADIM BEKLENİYOR

Karayılan çekilme konusunda ise, "Eğer Türk devleti, hükümet ve parlamento sorumluluğunu yerine getirir ve geri çekilmeye ilişkin gerekli kararları alırsa, gerekli komisyon ve kurumları oluşturursa, geri çekilmenin zeminini eğer oluşturursa biz onu da yerine getireceğiz. Şimdi bu zeminin oluşturulmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Karayılan açıklamasında kendilerine saldırılması durumunda ise karşılık vereceklerini belirterek şunları söyledi:  "Eğer, güçlerimize karşı saldırılar olursa, o zaman gerilla güçlerimiz kendilerini koruyacaklardır. Bu dünyevi bir haktır, meşru bir haktır. Uluslararası yasalarda da bu var. Yok eğer kimse güçlerimize saldırmazsa güçlerimizde hiçbir askeri eylem yapmayacaktır. Şimdilik kesinleşen kararımız budur."

Öcalan iki gün önce Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz törenlerine gönderdiği bir mesajla PKK'dan silahları susturmasını istemişti.İlgili Konular öcalanın mesajı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş