Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:22, 26 Nisan 2018 Perşembe
07:39, 28 Mart 2013 Perşembe

  • Paylaş
Suriye'de şimdi de 'şark çıbanı' salgını
Suriye'de şimdi de 'şark çıbanı'  salgını

İç savaş sebebiyle iki yılda 70 bin insanın öldüğü Suriye'de şimdi de şark çıbanı isimli hastalık salgın halinde yayılıyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de 'şark çıbanı' salgını baş gösterdi. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğuran hastalık, sınır bölgelerinden Türkiye'ye de yayılıyor. Muhalifler, tedavide kullanılan ilaçtan acilen 10 bin kutu talep etti. Ancak yeteri kadar ilaç bulunamadı.

Savaştan önce Türkiye ile ortak mücadele sonucu hastalık 3-4 bin vakaya kadar indirilmişti. Ancak son iki yılda çoğu çocuk ve yaşlı binlerce kişi şark çıbanına yakalandı. Muhalifler, Türkiye'den acilen 10 bin kutu 'glucantin' ilacı istedi, ancak talep karşılanamadı. Şark çıbanı; kansızlık, iç organlarda büyüme, kemik iliği tutulumu, solunum yetmezliği gibi belirtilerle ortaya çıkıyor ve tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğuruyor. Uzmanlar, tehdit altındaki Türkiye'nin acil önlem alması gerektiğini vurguluyor.

Suriye'ye sağlık yardımında bulunan Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Yakın zamanda başta ilaç yardımı olmak üzere hastalıkla mücadele için destek sağlayacağız. Bu aynı zamanda ülkemizi de hastalıktan korumak için önemli bir adım olacak." bilgisini veriyor. Kınık, Suriye'de hekim sayısının savaş sebebiyle 30 binden beş bine düştüğünü ve hastanelerin yarısının kullanılamaz hale geldiğini ifade ediyor.

Şark çıbanı tedavisinde kullanılan 'glucantin' Türkiye'de eczanelerde satılmıyor. İlaç, Türk Eczacıları Birliği (TEB) kanalıyla yurtdışından özel olarak ithal ediliyor. TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) Sağlık Bakanlığı'ndan talep etmesi halinde Suriye için bu ilacı ithal edebileceklerini belirtiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş