Taşeron işçi için 5 maddelik koruma paketi | İşçi-Memur-Emekli | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:31, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:27, 15 Nisan 2013 Pazartesi

  • Paylaş
Taşeron işçi için 5 maddelik koruma paketi
Taşeron işçi için 5 maddelik koruma paketi

Taşeron işçilerle ilgili hazırlanan yasa tasarısına göre, işçilerin maaş, kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları beş ayrı düzenleme ile koruma altına alınacak...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sayıları 1.7 milyona ulaşan Taşeron işçilerle ilgili hazırlanan yasa tasarısına ulaşıldı. Star Gazetesi'nin haberine göre, tasarıyla Taşeron işçilerin maaş, kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları beş ayrı düzenleme ile koruma altına alınıyor. İşçi ve işveren temsilcilerinin büyük ölçüde kabul ettiği yasa tasarı taslağı, Taşeron işçi sisteminde adeta devrim niteliğinde düzenlemeler içeriyor. 

İŞÇİYİ KORUYAN 5 ANA MADDE

Asıl işveren, alt işverenin yani Taşeron şirketin ücretleri düzenli ödeyip ödemediğini aylık bazda takip edecek. Bunun için bir işçinin şikayeti aranmayacak. Ücretlerin düzenli ödenmemesi halinde asıl işveren, hakedişlerden kesinti yaparak işçi ücretlerini ödeyecek. Olası bir iflas veya haciz durumunda da işçi ilk alacaklı olacak. Haciz işlemleri, işçilerin ücret bedelleri ayrıldıktan sonra gerçekleştirilecek.

Taşeron işçilerin yıllık izin hakları da koruma altına alındı. Buna göre Taşeron şirket değişse bile, yıllık izin hesaplamasında işçinin işe ilk girdiği tarih baz alınacak. Yıl içinde üç şirket değişse bile işçinin ilk işe girdiği tarih baz alınacak.

Taşeron şirketlerle sözleşmeler 3 yıllık olacak. Taşeron işçilerle yapılacak sözleşmeler de 3 yıllık olacak. Dolayısıyla, işçiler her yıl işten atılma endişesi yaşamayacak.

Yeni düzenlemeyle Taşeron işçilerin kıdem tazminatı ödemelerinden alt işveren kadar asıl işveren de sorumlu olacak. İşçiler adına bireysel kıdem tazminatı hesabı açılacak. Yeni düzenleme sonrasında kıdem tazminatı hakları bu hesapta toplanacak.

Taslakta, Taşeron işçilerin ücretlerinin, emsal işlerde çalışan kadrolu işçilerden az olamayacağı hüküm altına alındı. Bu düzenleme, halen asgari ücret düzeyinde olan Taşeron işçi ücretlerinde kısmı artışlar getirmesi bekleniyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş