Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:19, 24 Haziran 2018 Pazar
16:00, 19 Nisan 2013 Cuma

  • Paylaş
Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii açıldı
Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii açıldı

Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Ahmet Hamdi Akseki adına yapılan cami, Cuma namazında ibadete açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi, törenle hizmete açıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, törende camilerin gönülleri imar etmek için inşa edilen büyük mabetler ve ibadethaneler olduğunu söyledi.

Gönülleri imar edenlerin, yeryüzünü imar edeceğini belirten Görmez, "Camiler sadece ibadet mekanı değildir. Cami sevgi mekanıdır, biz birbirimizi sevmeyi öğreniriz. Saflarımızı sık ve düzgün tutmayı camide öğreniriz. Kalplerimizi ve ruhlarımızı birleştirmeyi ve kaynaştırmayı öğreniriz. Cami bizim birlik mekanımız. Cami bizim bilgi mekanımız ve elbette cami aynı zamanda bizim ibadet mekanımız" dedi.

Camiye Ahmet Hamdi Akseki adını verdiklerini dile getiren Görmez, öncelikle onun şahsında ebediyete intikal eden tüm Diyanet İşleri Başkanlarına Allah'tan rahmet diledi.

VIP CAMİ UYARISI

Basın mensuplarından bir ricası olduğunu belirten Görmez, "İstirham ediyorum. Bu cami başta olmak üzere hiçbir cami için 'VIP cami, protokol cami' tabirlerini kullanmayalım" dedi.

"VIP cami" ve "protokol camisi" ifadelerinin, caminin ruhuna, varlık sebebine aykırı kavramlar olduğunu bildiren Görmez, şunları kaydetti:

"Cami, eşitlik mekanıdır. Köylüsü, çiftçisi, işçisi, amiri, memuru, zengini, fakiri caminin kapısından girdiği andan itibaren Allah'ın eşit kulları olurlar. Orada protokol yoktur"Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
adres
sibel
bu güzel caminin nerede olduğunu mereak etti adres verilmesi gerekirdi
20/04/2013, 22:01
Bu camii Ankara'nın neresinde?
Ahmet ertaş
Bir haberi okurken insanlar 7 soruya da cevap bulmalı habercilik zayıf.
20/04/2013, 12:40