Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:49, 22 Haziran 2018 Cuma
11:57, 16 Mayıs 2013 Perşembe

  • Paylaş
150 belediye başkanı Kırım'a gitti

Tarihi Kentler Birliği üyesi 150 belediye başkanı, Kırım'ı ziyaret ederek çeşitli şehirlerde temaslarda bulundu

Tarihi Kentler Birliği üyesi belediye başkanlarından oluşan bir heyet 12-15 Mayıs tarihleri arasında Kırım'da teknik inceleme ziyareti gerçekleştirdi. 150'den fazla belediye başkanının yer aldığı Tarihi Kentler Birliği heyeti Kırım'da somut ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılması amacıyla çeşitli tarihe kentleri ziyaret etti.

Heyet, ziyaretin ilk gününde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüştü. Belediye başkanları daha sonra aktivist adamı İsmail Bey Gaspıralı'nın anıtını ve Kırım'ın en eski camilerinden birisi olan Kebir Camii'ni ziyaret ettiler.

Belediye başkanları başkent Akmescit'in yanı sıra Gözleve, Bahçesaray, Sivastopol, Yalta, Alupka veAluşta'yı ziyaret etti. Belediye Başkanları ziyaretin son gününde Kırım Hanlığının tarihi başkenti Bahçesaray'da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Müftüsü Emirali Ablayev ve Bahçesaray Valisi Hilmi Ömerov ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Toplantıya Türkiye heyetinden Tarihi Kentler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Erba Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Mustafa Akaydın, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Sezer Cihan ve İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir yer aldı.

Toplantıda Kırım'daki Türk kültür ve tarih mirasının korunmasına ilişkin sorunlar ele alındı. TİKA Ukrayna Program Koordinatöri Hacı Bayram Bolat, TİKA olarak Kırım'da yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.

Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi adına Türkiye'deki belediyelerden cami ve okul inşaatına yardım talebinde bulundu. Toplantının sonunda Tarihi Kentler Birliği ile Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Müftülüğü arasında işbirliğinin devam edilmesine ilişkin anlaşmaya varıldı.

Tarihi Kentler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ziyarete ilişkin olarak şöyle konuştu:

"Türkiye Tarihi Kentler Birliği olarak üç günlük bir Kırım programı düzenledik. Bu programı düzenlemekteki esas amacımız Osmanlı'nın izlerini görmek, bu bölgede yaşayan Tatarların,  Türk soyundan gelen insanları biraz tanımak ve onların sorunlarını bir nebze olsun irdelemekti. Çok başarılı bir program oldu.  Hem Bahçesaray, hem Sivastopol yöresinde, hem Simferopol'de bulunan Osmanlı yadigârı eserleri görmek imkânını bulduk.  Bundan sonra burada bir yol haritası belirledik. Türkiye'den bazı sehirleriKırım'daki, özellikle Tatarların yoğun yaşadığı yörelerle kardeş şehir ilişkisi tesis etmek ve burdaki okullara, camilere, kültür mirasına sahip çıkmak için bir yol haritası yaptık. Sanıyorum bu gezinin en önemli tarafı bu oldu. Çünkü bu coğrafyada yaşayan insanlardan şunu öğrendik ki Türkiye'den başka hiç kimse buranın sorunlarıyla ilgilenmiyor. Türkiye artık büyük bir devlet. Biz de Tarihi Kentler Birliği olarak güçlü bir birliğiz, güçlü bir kuruluşuz. İçimizde tarihe ve kültüre değer veren belediye başkanı arkadaşlarımız var. Onlarla birlikte bu bölgeyle ilgili önemli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum."

Kaynak: Kırım Haber AjansıYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş