Özel Dokuma Kumaş: Ekose | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:12, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 21:35, 17 Mayıs 2013 Cuma

  • Paylaş
Özel Dokuma Kumaş: Ekose
Özel Dokuma Kumaş: Ekose

İskoç boylarının birbirlerinden ayrılmak için kullandıkları farklı ekose desenleri, kumaşın dokunması sırasında elde ediliyor.

Günümüzde hazır giyim sektöründe düz dokunan kumaşlara ekose deseninin baskı yapılması yöntemi uygulanıyor ama kaliteli ve iyi duran ekoseler genelde dokuma sırasında elde edilmekte.

Çizgi kalınlıkları ve kullanılan renkler ise ekose desenlerini çeşitlendiren yöntemler. İngilizce'de yine dokuma metodlarına göre “tartan”, “plaid” veya “check” olarak isimlendirilen ekosenin en çok yakıştığı ve kullanıldığı kumaş ise yün...EKOSE ve İSKOÇLAR

Her İskoç boyunun kendi ekosesine sahip olduğu bilgisinin 19. yüzyıl başına dayanan bir rivayet olduğu söylenmektedir. 1745 isyanının; ardından, ekose kumaş da dâhil bütün İskoç giysilerinin yasaklandığı, İngiliz garnizon alaylarının, Kral 4. George'un 1822'de Edinburgh'a yaptığı ziyareti kutlamak için kendi ekose kumaşlarını tasarlamaya başladıkları ve Kraliçe Victoria'nın bu eğilimi teşvik etmesiyle çok geçmeden bir Victoria modası haline geldiği iddia edilerek, ekose kumaşın İskoç'lara ait olmadığı da iddia edilmektedir.

Son zamanlarda bir çok eşyada rastladığımız ekose kumaşlar; ceket, gömlek, şal, şapka ve hatta koltuklarda kullanılırken, ayakkabı ve çanta gibi bazı deri ürünlerde de ekose deseninden faydalanılmaktadır.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş