Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:34, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 13:48, 13 Haziran 2013 Perşembe

  • Paylaş
Almanya Ahmediyye Cemaati'ni tanıdı
Almanya Ahmediyye Cemaati'ni tanıdı

Almanya'nın Hessen Eyaletinde, kurucularını son peygamber olarak kabul eden Ahmediye Cemaati, Müslüman bir kuruluş olarak Kilise ile aynı seviyede resmen tanındı!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da Katolik ve Evangelist Kilise ile aynı şekilde devlet tarafından kabul edilmek üzere ilk defa, Hindistan kökenli Ahmediyye hareketi, Müslüman bir cemaat birliği olarak Hessen Eyaletindeki Ahmediye derneği resmen tanındı. İtikadi konularda İslam dışı olan, kurucularını son peygamber olarak tanıyan ve çoğunluğu Pakistanlılardan oluşan Ahmediyye Cemaati'ne, Almanya'da cami binalarına izin verme konusunda şimdiye kadar da Alman yetkililer tarafından zaten büyük zorluk gösterilmiyordu.

Kısa adı AMJ olan Ahmediyye Müslüman Cemaati Birliği'nin Almanya Genel Başkanı Abdullah Uwe Wagishauser, bundan sonra cami inşaatlarını daha kolay yapabileceklerini ve cemaatinin önemli bir problemi olarak görülen kendilerine ait mezarlıklar kurabileceklerini söyledi.

Hessen Eyaleti Kültür Bakanlığı'nın AMJ'i kamu hakları bulunan bir kuruluş olarak resmen tanımasından sonra, AMJ temsilcilerinin bugün Frankfurt'ta planlarını resmen tanıtmaları bekleniyor.

Almanya'nın diğer eyaletlerinde olduğu gibi Hessen'de de yıllardan beri başta Almanya Müslümanlar Konseyi olmak üzere birçok çatı kuruluş resmen tanınmak için mücadele ediyor. Ancak şimdiye kadar hiçbir eyalette bu kuruluşlardan hiçbiri, Yahudi ya da Hristiyan kuruluşlarla aynı haklara sahip birer çatı kurum olarak resmen tanınmadı. Resmen tanınması halinde Müslüman cemaatlerin üyeleri ve bu kuruluşlar devletin birtakım imkanlarından faydalanabilecekler. Bunlar arasında örneğin, daha az vergi ödemek, ya da vergi gelirlerinden pay alma hakkı bile yeralıyor.

Rus Ortodoks Kilisesi, Kiliseye bağlı yardım kuruluşlarından 'Heilsarmee' ve Yahova Şahidleri gibi çatı kuruluşlar Almanya'da resmen tanındığı halde, yıllardan beri Müslümanlara ait cami birlikleri, yeterli ve gerekli şartlar bulunmadığı, hiyerarşik yapılarının olmadığı gibi bahanelerle resmi yetkililer tarafından oyalanıyor.

Durum böyle olduğu halde, şimdi Ahmediyye Cemaati'nin birden Hessen Eyaleti tarafından resmen tanınması şaşkınlığa neden oldu. Almanya'da Ahmediye Cemaati çok yaygın olarak örgütlenmiş bir topluluk olmadığı halde resmen kabul edildi. AMJ verilerine göre cemaate bağlı üye sayısı 35 bin ve toplam 240 camileri bulunuyor. Diyanete bağlı olarak çalıştığı bilinen ve daha çok Türkiyeli Müslümanları temsil eden DİTİB'in kendi verilerine göre toplam 896 adet cami derneği bulunuyor.

AMJ'ye bağlı cami dernekleri hakkında bilgi veren Genel Başkan Wagishauser, birliklerinin kiliseye benzer bir yapısı bulunduğunu, insanların cemaate istediklerinde üye olabildiklerini, istediklerinde de üyelikten çıkabildiklerini belirtti. Hiçbir politik ve radikal kollarının bulunmadığını ifade eden Wagishauser, yalnızca bir dini cemaat olduklarını öne sürüyor.

AHMEDİYYE- KADIYANİLİK NEDİR?

Kendilerine Ahmediyye ismini veren ama Müslümanlar tarafından Kadıyaniler olarak bilinen cemaat, zamanın değişimine göre İslam'ın da sürekli reformlarla değişmesi gerektiği görüşünü taşıyor. Bağlıları, cemaatin kurucusu Mirza Gulam Ahmed'i bir peygamber gibi görüyor.

İngiliz işgali altındaki Hindistan'da daha önce İsmailiye fırkasında olan Mirza Gulam Ahmed, önce müceddid, daha sonra da Mehdi olduğunu iddia etmiş ve bu hareketin temellerini atmıştı. En sonunda ise kendisinin, gökten ineceği bildirilen İsa Mesih olduğunu, daha sonra ondan da üstün olduğunu ilan etmişti.

Pakistan Meclisi, 7 Eylül 1974 tarihli kararıyla Kadıyanileri, İslâm dışı azınlık olarak ilân etmişti.

KADIYANİLİK İNANÇLARI

Kadıyaniliğin bugünkü temsilcisi, Gulam Ahmed'in torunu da olan, Mirza Masrur Ahmed'tir. İnanışlarına göre Mirza Masrur Ahmed 5. halifedir, Kadıyaniler ona "Mesih'in beşinci halifesi" diye adlandırırlar.

Hz İsa'nın öldüğünü, kurucuları Gulam Ahmed'in ondan daha üstün olduğuna inanan Ahmediler, cihadın da sadece sözle olacağını iddia ediyorlar. Kurucusu Mirza Gulam Ahmed'in Hakikat-ul-Vahy kitabında şu sözleri yer alıyor: Allah bu ümmet arasında, İsa’dan daha üstün bir Mesih yarattı. O da benim. İsa şimdi sağ olsaydı, benim yaptıklarımı yapamazdı. Bende görülen mucizeler, onda görülmezdi. Allah beni peygamber olarak gönderdi. Bana üç yüz bin mucize verdi.

Kadıyanilerin önü, bilhassa cihadı çarpıtmalarından dolayı, işgal altında tuttukları Hindistan'da kendilerine karşı mukavemetten çekinen İngilizler tarafından açılmıştı.
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Müslüman Ahmediye Cemaati
Kubialy
Kelimei Şahadet getiren birine Müslümanlıkla alakası yok diyenin durumu bellidir. Ahmediler Kalimei Şahadete iman eder Resulullah'ı kıyamete kadar peygamber kabul ederler. Ayrıca bu yazı ilk çıktığında böyle değildi. Kadıyanilik nedir kısmı sonradan eklenerek kötülenmeye çalışılmış. İlk halini kopyalamıştık. Cihat konusundaki ifadelerinizde yanlış. Kadıyaniler Pakistanın Hindistandan ayrılması sav
13/06/2013, 23:36
bunlar ingiltere güdümündeki kadıyaniler
hasan tosun
haberde "ahmediye" diyerek milleti yanıltmayın. bunların müslümanlıkla alakası filan yok.
13/06/2013, 13:25