Kâbus itirafı getirdi, 12 yıllık cinayet çözüldü! | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:52, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 12:11, 21 Haziran 2013 Cuma

  • Paylaş
Kâbus itirafı getirdi, 12 yıllık cinayet çözüldü!
Kâbus itirafı getirdi, 12 yıllık cinayet çözüldü!

Kabus görüp vicdan azabı çektiğini belirterek 12 yıl önceki bir cinayeti işlediğini itiraf eden bir kişi hiçbir delil bulunamamasına rağmen 15 yıl ceza aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 yıl önce kaybolan Astsubay Mustafa Ciğer'i bir arkadaşıyla öldürdüğünü ve vicdan azabı yüzünden kâbuslar gördüğünü itiraf eden Özgür Dinç, cinayetle ilgili hiçbir delil bulunmamasına rağmen itirafları inandırıcı bulunduğundan 15 yıl ceza aldı.

Sabah'ta yer alan habere göre sanığın itirafını samimi bulan Yargıtay Genel Kurulu cezayı onadı.

Kırklareli Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan Astsubay Mustafa Ciğer, 21 Aralık 2001 akşamı kaybolmuştu. Mersin'de yaşayan baba İsmail Ciğer, yıllarca oğlunu bulamadı. Ancak 10 Mayıs 2010'da Özgür Dinç isimli bir kişi polise teslim olup, "2001'de Astsubay Mustafa Ciğer'i öldürdük. Kâbuslar görüyorum ve vicdan azabı çekiyorum" dedi. Dinç, olay gecesini şöyle anlattı: "Mustafa Ciğer Turgay Kolcan'ın işlettiği Maksim birahanesinde bira içerken, bizim uyuşturucu aldığımızı gördü. Yanımıza gelip 'şerefsizsiniz' deyince Kolcan, Ciğer'i 10-15 kez bıçakladı. Daha sonra ben de 8-10 kez bıçakladım. Üstünden çıkan askeri kimliği yaktık. Cesedi baltayla parçalayıp Dereköy yolunda ormana attık."

HİÇBİR DELİL BULUNAMADI

Dinç'in "suç ortağım" dediği Kolcan'ın, 20 Mart 2004'te öldüğü ortaya çıktı. İddiaya göre yaptığı yemeği beğenmediği annesiyle kavga eden Kolcan evi benzinle ateşe verdi ve annesiyle birlikte öldü. Bu olayda da takipsizlik kararı verildi. Cinayetin işlendiği öne sürülen birahanede kan izine ya da DNA testine alınabilecek bir parçaya rastlanmadı. Özgür Dinç'in "cesedi parçaladık" dediği balta ve suç aleti bıçak da bulunamadı. Hatta "cesedi taşıdık" dediği otomobil de bulunup incelenemedi. Dinç'in ceset parçalarını attıklarını söylediği ormanlık alanda da herhangi bir kemik parçasına rastlanmadı. Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi yargılama sonunda, sanığın tüm anlatımlarda olayı bütün yönleriyle kabul ettiğini belirtti.

Mahkeme, "Her ne kadar deliller bulunamadıysa da maktul şüpheliler tarafından öldürülmüştür" diyerek Özgür Dinç'i ömür boyu hapse mahkûm etti. İndirim hükümleriyle ceza 15 yıl hapse dönüştü. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi cezayı onadı. Ancak Yargıtay Başsavcılığı, delil olmadığı gerekçesiyle mahkumiyetin onanmasına ilişkin kararın kaldırılmasını ve davanın yeniden görülmesini istedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ise mahkumiyet kararını yerinde bularak, bu itirazı reddetti. Böylelikle 15 yıllık hapis cezası kesinleşti.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş