Mısır'da darbeci El Sisi kimdir? | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:14, 18 Haziran 2018 Pazartesi
13:57, 03 Temmuz 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Mısır'da darbeci El Sisi kimdir?
Mısır'da darbeci El Sisi kimdir?

Suudi Arabistan'da askeri ataşelik yapan El Sisi, ABD'de çeşitli eğitimlere katıldı. Medyada ABD ile ilişkileri olduğuna dair haberler yer alıyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Komutanı ve Milli savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi, göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden İhvan ve Muhammed Mursi muhaliflerinin umudu haline geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Ağustos 2012'de ordudaki bazı generalleri görevden alarak ordu komutanlığına Abdulfetah El Sisi'yi getirmesi, İhvan'ın Mısır eski lideri Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra ordu kontrolünü de eline aldığı şeklinde yorumlanmıştı. Sisi bugüne kadar, duygusal ve sakin kişiliği ile ön plana çıktı. Nisan ayında katıldığı bir konserde ağlarken çekilen görüntüleri bu sükunetinin ve duygusallığının işareti olarak ön plana çıktı.

1954 yılında Kahire'de doğan El Sisi, 1977 yılında Askeri Akademiden mezun oldu ve piyade kolordu olarak göreve başladı.

Mısır Askeri Konseyi eski başkanı Tantavi gibi çok ön plana çıkmasa da orduda üst düzey görevlerde bulundu ve Suudi Arabistan'da askeri ataşelik yaptı.

El-Sisi'nin adı Mısır'da ilk olarak Mısır'da Mübarek'in devrilmesinden sonra askeri yönetime karşı düzenlenen gösterilerde gündeme gelmişti. Gösteriler sırasında gözaltına alınan kadınlara çeşitli testler yapıldığı yönünde haberler yapılınca El Sisi, ordu adına yaptığı açıklamada testlerin kadınları askerlerin tecavüzünden korumak için yapıldığını söylemişti.

Sisi, Ağustos ayında genelkurmay başkanlığı görevine getirildikten sonra ise eşinin peçeli olduğuna dair haberlerle medyada yer almıştı. Ülke medyasında yer alan haberlere göre ABD ile de ilişkileri iyi olan El Sisi, bu ülkede çeşitli eğitimlere katıldı ve çok sayıda konferanslara katıldı. Sisi'nin bu eğitimler ve konferanslar sırasında ABD'li yetkililerle sıkı ilişkiler kurduğu yönünde haberler yapılıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş