Baradey 'darbe için' yardım istemiş | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:12, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 17:31, 05 Temmuz 2013 Cuma

  • Paylaş
Baradey 'darbe için' yardım istemiş
Baradey 'darbe için' yardım istemiş

Baradey, Mursi'nin askeri yolla devrilmesi için Batı'yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Nobel Barış Ödüllü liberal darbeci Muhammed el-Baradey, cuntayı ve kitleleri harekete geçirmek için Batı'dan yardım istediğini itiraf etti.

New York Times'a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır'ın meşru başkanı Muhammed Mursi'yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi'nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.  

Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, "Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız" şeklinde konuştu.

"Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar" diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir gözaltı ve tutuklama olmaması gerektiğini söyledi. 

"KANALLAR ŞİDDETE DAVETİYE ÇIKARIYOR"

'Müslüman Kardeşler'in üyesi olmak bir suç değil' diyen Baradey, başsavcıların aldığı tutuklama kararlarınına saygı duyulması gerektiğini de söyledi.

Televizyon kanalların şiddete davetiye çıkardığını savunan Baradey, yaşananlar sırasında her türlü güvenlik önleminin alınması için çabaladığını belirtti. 

KERRY VE ASHTON'LA UZUN UZUN GÖRÜŞTÜM

Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton'la uzun uzun konuştuğunu söyleyen Baradey, Mısır hükümetinin yeniden domokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi. 

"DARBE; EN AZ ACILI SEÇENEK"

İhvan'ın darbeci iktidara itaat etmeyeyeceğini açıklamasına rağmen Baradey, Müslüman Kardeşler'in seçimlere katılacağına inandığını belirtti. 

Milyonlarca kişinin Mursi'nin gitmesi için çağrı yaptığını söyleyen Baradey, askeri darbenin "en az acılı seçenek" olduğunu ifade etti. 

BARADEY'İ BAŞA GETİRME ÇABALARI

Öte yandan, Muhammed El Baradey'in kurulacak geçici teknokrat hükümete başkanlık etmesi için ülkedeki çabalar sürdürülüyor. Bizzat Baradey'in kendisi de bu çalışmaların içinde. Baradey, Sisi ordunun darbe kararını açıklarken, hemen arkasında oturuyordu.

NOBEL ÖDÜLLÜ DARBECİ

2005 yılında Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye çalıştığı için Nobel Barış Ödülü alan Baredey'in ödülünü iptal edilmesi için bazı parti liderleri de harekete geçmiş durumda. Mısır'da Vasat Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam Sultan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı ve Düstur Partisi Lideri Muhammed El Baradey'in Nobel Barış Ödülü'nün iptali için İsveç Akademisi'ne dilekçe göndereceklerini açıkladı.

2010'DA MISIR'A DÖNDÜ

Birleşmiş Milletler Nükleer Ajansı Başkanılığı yaptıktan sonra 2010'da Mısır'a dönen Baradey, Hüsnü Mübarek rejimine karşı başlatılan gösterilere katıldı.

SEÇİME KATILMAYAN DEMOKRAT

Rejim devrildikten sonra yapılan seçime laik aday olarak katılan Baradey, daha sonra askeri rejimin demokratik olmadığını açıklayarak yarıştan çekilmişti.İlgili Konular Mısır-darbe
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş