Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:13, 23 Nisan 2018 Pazartesi
12:30, 11 Temmuz 2013 Perşembe

  • Paylaş
Rabia'tül Adeviyye kimdir?

Mısır'da darbe sonrası protesto eylemlerinin yapıldığı meydana ismini veren Rabia'tül Adeviyye'nin kısa hayat hikayesi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin asker tarafından görevden alınması sonrasında İhvan'ın sürekli eylem yaptığı meydana ismi verilen Rabia'tül Adeviye de gündeme geldi.

Rabia'tül Adeviye Tabiin (sahabeleri görüp onların sohbetinde bulunanlara verilen isim) devrinde yetişen büyük hanım evliyalardandır. Ailenin dördüncü çocuğu olduğundan kendisine bu manaya gelen Rabia adı verildi.

Rabia'tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü, kızkardeşleri dağıldı. Basra'da kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. Bir gece; 'Ya Rabbi, biliyorsun ki benim arzum senin emirlerine uymaktır. Eğer iş benim elimde olsa sana ibadetten bir an geri kalmazdım, fakat ihtiyara hizmet ettiğim için sana gereği gibi ibadet edemiyorum' diye dua ederken efendisi onu duydu ve nasıl bir kişi olduğunu anlayarak azad etti.

Rabia'tül Adeviyye onun yanından ayrıldı. Bundan sonraki ömrünü ilim ve ibadet ile geçirdi. Geceleri de ibadet ederdi. Kefenini daima yanında taşır, namazını üzerinde kılardı. Kefenini yanına almadan gezdiğini, konuştuğunu kimse görmedi.

İlk dönem sufi şairleri arasından en önemli isimlerden biri olan Rabia'nın İlahi aşk öğretisi kendisinden sonraki sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir.

Rabia yaşadıkları ve yaşadıklarına karşı hak duruşu sebebiyle "dişi aslan" olarak anılır.

Zamanın şeyhleri ve mürşidleri Rabiatül Adeviyye'yi ziyaret eder, onunla sohbet meclisleri oluştururlardı.

Rabia'tül Adeviyye son derece tevekkül, sabır ve her türlü güzel ahlaka sahip, dünyaya değer vermeyen, Rabbinin rızasından başka bir şey düşünmeyen, gece ve gündüzünü ibadet ve tefekkürle geçiren, hayatı boyunca çok işkence ve eziyet görmesine rağmen sabreden, bir evliya olarak anılır.

Rabia'tül Adeviye 752′de Kudüs civarında vefat etmiştir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş