Prof. Dr. Zeki Duman vefat etti | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:13, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:46, 11 Temmuz 2013 Perşembe

  • Paylaş
Prof. Dr. Zeki Duman vefat etti
Prof. Dr. Zeki Duman vefat etti

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hoclarından Zeki Duman, trafik kazasında vefat etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden İslam alimi Prof. Dr. Mehmet Zeki Duman geçirdiği trafik kazasında vefat etti.

Öğretim üyeleri ile yapılan bir toplantı sonrası evine giderken üniversite lojmanları Talas yol ayrımında bir aracın çarpması sonucu vefat eden Zeki Duman'ın vefatı sevenlerini üzdü. Duman'ın Perşembe günü Hunat Camisinde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazını müteakip toprağa verileceği öğrenildi.

Prof. Dr. M. Zeki Duman, Beyan-ul Hak isimli tefsirin ve birçok eserin müellifiydi. Hocalık hayatı boyunca binlerce öğrenci yetiştirmiş olan Prof. Dr. M. Zeki Duman, Kayseri'de İlim Yayma Cemiyeti'nin de kurucuları arasında yer alıyordu.

M. Zeki Duman kimdir

1952 Yılında Sivas, Şarkışla ilçesi, Gümüştepe /Yapıaltın köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Orta öğretimin ilk bölümünü Sivas, ikinci bölümünü Kayseri İmam-Hatip Lisesinde, 1969 yılında tamamladı. Aynı yıl, Eylül ayında, hariçten fark dersleri sınavlarına katılarak Kırşehir Atatürk Lisesinden Lise Diplomasını aldı. 30 Haziran 1973 tarihinde Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'nden mezun oldu. 1973-1977 yılları arasında dört yıl Kırklareli İmam-Hatip Lisesi'nde Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1973-1974 Eğitim-Öğretim Yılında Kırklareli Atatürk Lisesinde Fransızca derslerine girdi.

26 Haziran 1977 tarihinde Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'ne Tefsir Asistanı olarak atandı. 1984 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Tefsir Bilim Dalında Doktor, 25. 11. 1987 tarihinde Doçent, 11. 06. 1993 tarihinde de Profesör unvanlarını aldı. Tefsir Anabilim Dalı Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi Yurtdışı Takip Komitesi Üyeliği ve son olarak İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Duman, evli ve üç çocuk babasıydı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Allah Rahmet Eylesin
Mahmut GÜLOCAK
Kırklareli İmam Hatip Lisesinden hocamdır.Çok değerli bir insanı kaybettik. Cenab-ı Allah Kabrini pirnur makamını cennet eylesin. Ailesine de sabr-ı cemil ihsan eylesin. (Mahmut GÜLOCAK)
13/07/2013, 11:25
ALLAH elbette müminleri bagışlar
yasin AKSOY
Kuran merkezli açıklamalarını tefsir yaptıgı kanalda takip etmeye çalıştım.Kayseride böyle alimler oldugu için Allah çok şükretmişimdir şahsen Allah ondan razı olsun.
12/07/2013, 20:46
Allah Mekanını Cennet Etsin
Yusuf BERBEROĞLU
Değerli hocamın vefatına çok üzüldüm. Ama şuna inanıyorum trafik kazasıda kaybettiğimizden Şehit olmuştur. Yüce Mevlam makamını cennet eylesin geride kalan ailesine ve sevenlerine sabırlar versin.
12/07/2013, 14:36