Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:19, 26 Nisan 2018 Perşembe
14:17, 28 Ekim 2013 Pazartesi

  • Paylaş
YSK çalışanları yerel seçim eğitimi alıyor

Partiler aday adayları arasında aday tercihi yapmaya çalışırken, YSK ise personelini seçimler konusunda eğitimden geçiriyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hazırlanıyor. Partiler aday adayları arasında aday tercihi yapmaya çalışırken, YSK ise personelini seçimler konusunda eğitimden geçiriyor.

Bu kapsamda YSK, il-ilçe seçim kurullarında görev yapan personele yönelik olarak "SEÇSİS Uzman Kullanıcı Eğitimi" programı gerçekleştirdi. Program sonrasında Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ve kurul üyelerinin katılımı ile sertifika töreni düzenlendi. SEÇSİS, seçimle ilgili her türlü veri, bilgi ve belgenin üretildiği ve güvenli bir şekilde saklandığı bir bilgi sistemi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü (SEÇSİS) Projesi Türkiye nüfusunun yüzde 70’ini ilgilendiren en önemli e-devlet projelerinden biri. SEÇSİS Bilişim Sistemi donanımları, ilçelerdeki istemci kişisel bilgisayar sistemleri ile, Merkez’deki büyük boy veri tabanı ve uygulama sunucularından oluşuyor. Bu sistemlerin tümü, 'YSK Kurum Ağı' olarak adlandırılan, Kurum personelinden başkasının erişimine ve Internet’e tümüyle kapalı, verilerin iletişim sırasında kriptolandığı özel bir ağ ile birbirlerine bağlı olarak çalışıyor. İlçelerdeki kişisel bilgisayar sistemleri, Merkez’deki sistemlerin basit birer erişim ucu (terminali) olarak işlev görüyor. SEÇSİS'de, seçim sürecinde seçim sonuçlarına ilişkin veriler, her aşamada tutulan tutanaklarla karşılaştırılabilmesi için www.ysk.gov.tr isimli internet sitesinde yayımlanıyor. Ayrıca, özet seçim sonuçları Resmi Gazete’de yer alıyor. SEÇSİS Projesi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 5. eTR ödüllerinden "Kamudan Vatandaşa eHizmetler" kategorisinde Üniversite Öğretim Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinden oluşan 17 kişilik jürinin kararı ile 22 Kasım 2007 tarihinde birincilik ödülü almıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş