Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:22, 24 Haziran 2018 Pazar
18:23, 18 Kasım 2013 Pazartesi

  • Paylaş
'Kalaşnikof' mucidi hastaneye kaldırıldı
'Kalaşnikof' mucidi hastaneye kaldırıldı

Dünyada yüzlerce devlet ve örgüt tarafından kullanılan ve "gerilla silahı" olarak bilinen kalaşnikofun 94 yaşındaki tasarımcısı hastaneye kaldırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da AK-47 saldırı tüfeğinin tasarımcısı Mihail Kalaşnikof'un hastaneye kaldırıldı.

Yetkililer, 94 yaşındaki Mihail Kalaşnikof'un pazar gecesi geç saatlerde acil servise getirildiğini belirtti ancak silah tasarımcısının durumu konusunda bilgi vermedi.

Kalaşnikof, mayıs ayında Udmurtia bölgesindeki bir kardiyoloji kliniğinde 2 hafta boyunca tedavi görmüş, daha sonra Moskova'ya nakledilmişti.

Mihail Kalaşnikof'un tasarladığı AK-47 tüfek, dünyanın en popüler silahlarından biri kabul ediliyor. Dünya genelinde 100 milyon Kalaşnikof tüfek bulunduğu sanılıyor.

Tüfek, "Avtomat Kalashnikova (Kalaşnikof'un Otomatiği)" ifadesinden ve silahın üretilmeye başladığı 1947 yılından türetilen AK-47 kısaltması ile de biliniyor.

Kalaşnikof, ismini taşıyan tüfeklerin ilk üretildiği fabrikada 80'li yaşlarına kadar baş tasarımcı olarak çalışmaya devam etmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş