Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:55, 21 Haziran 2018 Perşembe
15:06, 16 Şubat 2018 Cuma

  • Paylaş
Afganistan'ın ŞİÖ'ye katılması tartışıldı
Afganistan'ın ŞİÖ'ye katılması tartışıldı

Afganistan parlamentosunda Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılma konusunda uzlaşı sağlanamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de ülkenin Şanghay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) katılması konusu görüşüldü.

Afganistan.ru sayfasının haberine göre, toplantıya Afganistan Parlamentosu üst kanadı Başkan Yardımcısı Muhammed Alam Izidyar, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Faramarz Tamana, Kabil Üniversitesi profesörü Mesud, Ticaret odası başkan yardımcısı Han Djanlar katıldı.

Alam Izidyar konuşmasında Afgan yetkililer arasında ŞİÖ'ne katılma konusunda fikir birliği olmadığını söyledi. Izidyar ülkesinin örgütün tam üyesi olmasına izin vermeyen birtakım sorunların olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte bu problemlerin ne olduğunu belirtmedi.

Alam Izidyar aynı zamanda Afganistan’ın bu örgüte katılmasının tüm üye ülkeler için yararlı olacağını savundu. Ona göre, ŞİÖ üyeliği Kabil hükümetine terörle mücadele ve ülkenin iç işlerine müdahale konularında Pakistan hükümetine baskı yapmasını sağlayacak.

Buna ek olarak, Izidyar Afganistan'ın ana destekçilerinin ABD ve NATO ülkeleri olmasına rağmen bu alanda diğer bölgesel güçlerin rolünün unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Toplantıda ABD ve NATO’nun Rusya ve Çin’e muhalefet etmesinin Afganistan için bir sorun olduğunu belirtildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş