Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:00, 22 Haziran 2018 Cuma
12:45, 24 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
DEAŞ'ın Afganistan'daki gelir kaynağı 'pudra' iddiası
DEAŞ'ın Afganistan'daki gelir kaynağı 'pudra' iddiası

Afganistan'da DEAŞ örgütünün, pudranın ham maddesi talktan yılda yüz binlerce dolar gelir sağladığı iddia edildi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Global Witness örgütü tarafından paylaşılan, "At Any Price, We Will Take the Mines (Bedeli Ne Olursa Olsun, Madenleri Alacağız)" başlıklı raporda, DEAŞ ve Taliban'ın, Nangarhar vilayetinde zengin maden kaynaklarının kontrolü için çatıştığına ve yöre halkının çapraz ateş altında kaldığına dikkat çekildi.

Raporda, Afganistan'da çatışma bölgelerindeki talk gibi madenlerin, DEAŞ dahil silahlı örgütler tarafından işletildiği, çıkarılan ürünün, ihracat için Pakistan'a gönderildiği ve sonunda başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerde satışa sunulduğu belirtildi.

Raporda, yasa dışı madencilikten DEAŞ'ın ne kadar gelir elde ettiğini hesaplamanın zor olduğu ifade edilirken, Nangarhar'daki madenlerin kazancının yıllık yüz binlerce dolar olabileceği vurgulandı.

Global Witness'ın Kampanya Yöneticisi Nick Donovan, ithal edilen ürünlerin daha sıkı denetlenmesi çağrısında bulunarak "Her şeyden bihaber Amerikalı ve Avrupalı tüketiciler, farkında olmadan Afganistan'daki aşırılıkçı örgütlere fon sağlanmasına yardım ediyor." ifadesini kullandı.

Afganistan Madencilik Bakanlığı verilerine de yer verilen raporda, boya malzemelerinden bebek pudrasına kadar birçok üründe kullanılan talktan mart ayına kadar 500 bin ton civarında ihraç edildiği kaydedildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş