Bağımsızlıktan 1992 darbesine Cezayir İslami hareketi / Levent Baştürk | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:45, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
11:54, 28 Kasım 2013 Perşembe

  • Paylaş
Bağımsızlıktan 1992 darbesine Cezayir İslami hareketi / Levent Baştürk
Bağımsızlıktan 1992 darbesine Cezayir İslami hareketi / Levent Baştürk

Cezayir’de darbe, tabii mecraya dönüşün önüne bir bent örmüştür. 200 binden fazla insanın ölümüyle neticelenen bir iç savaştan sonra ülke ve toplum hala yaşanılan şoku atlatamamıştır. Bu nedenledir ki, Kuzey Afrika’nın halk hareketleri ile dalgalandığı bir dönemde Cezayir yönetici eliti çok ciddi bir tehditle karşılaşmamıştır.

Dünya Bülteni - DÜBAM

Arap ülkelerinde son birkaç yıl içinde gerçekleşen halk ayaklanmaları neden Cezayir’de görülmedi? Leven Baştürk Cezayir’in katliamlarla, askeri darbelerle dolu tarihini analiz ederek bu soruya cevap bulmaya çalıştı. Diğer İslam ülkeleriyle paralellikler gösteren ve aynı zamanda özgün koşullara sahip olan Cezayir’de, bağımsızlık savaşından 1992 darbesine kadar olan süreçte İslami hareketin mücadelesi Cezayir’in bugününü anlamak için anahtar role sahip.

Makalenin tamamını okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş