Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:57, 21 Şubat 2018 Çarşamba
11:13, 06 Aralık 2013 Cuma

  • Paylaş
Mandela'nın ardından... / DOSYA
Mandela'nın ardından... / DOSYA

Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela, 95 yaşında hayatını kaybetti. Mandela Afrika'da emperyalizme ve ırk ayrımcılığına karşı verilen savaşın simge isimlerindendi.

Dünya Bülteni - DÜBAM

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela, 95 yaşında hayatını kaybetti. Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran’da hastaneye kaldırılan Mandela, 1 Eylül’de taburcu edilerek evine gönderilmişti. Mandela, ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismiydi. Immanuel Wallerstein’in dediği gibi “o hem doğunun ve batının hem kuzeyin ve güneyin hem de sağın ve solun hayranlık duyduğu evrensel bir şahsiyettir. Onun mücadelesi dünyadaki ezilen mazlum halklar için umut ışığı olmuş, onlara ilham vermiştir.”
Onun anısına kısa hayat hikayesini veren ve onur mücadelesini anlatan yazılardan oluşan bu dosyayı Dünya Bülteni okurlarına sunuyoruz. Dosyada Mücahid Durmaz’ın kaleme aldığı kısa hayat hikayesinin ardından Serhat Orakçı’nın onun mücadelesini yazdığı makalesi ve yine Serhat Orakçı’nın Mandela’nın “Long Walk to Freedom” adlı otobiyografik kitabından yaptığı derleme yer almaktadır. Dosyanın önemli yazılarından bir diğeri ise Mandela’nın mücadelesini ve Mandela’dan sonra Güney Afrika’yı Cape Town’dan değerlendiren sitemiz yazarlarından İbrahim Tığlı’ya ait. Seumas Milne ise Mandela’nın ardından özellikle muhalif kimliğini eleştiriyor ve Afrika’da neoliberal kapitalizmin yerleşmesindeki rolüne dikkat çekiyor.
Mandela gerek sömürgeciliğe karşı verdiği özgürlük savaşı bakımından gerekse Afrika’daki yeniden inşa çalışmaları çerçvesinde Batı ile girilen şaibeli ilişkiler bakımından kritiği yapılması gereken bir figür olarak beliriyor. Çok yönlü düşünmeye kapı aralaması bakımından bu dosyayı Dünya Bülteni okurlarının dikkatine sunuyoruz.

Dosyayı okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş