Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:49, 25 Haziran 2018 Pazartesi
11:21, 11 Eylül 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Nijerya'da ayrılıkçı harekete operasyon iddiası
Nijerya'da ayrılıkçı harekete operasyon iddiası

Nijerya ordusunun, ülkenin güneydoğusunda ayrılıkçı faaliyetler yürüten IPOB lideri Nnamdi Kanu'ya yönelik operasyon düzenlediği ve örgüt mensubu 5 kişiyi öldürdüğü ileri sürüldü.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da ordu birliklerinin, ülkedeki ayrılıkçı Biafra Yerli Halkları (IPOB) örgütüne operasyon düzenlediği ve 5 kişiyi öldürdüğü iddia edildi.

Ulusal basındaki haberlerde, ordunun, ülkenin güneydoğusunda ayrılıkçı faaliyetler yürüten IPOB lideri Nnamdi Kanu'ya yönelik operasyon düzenlediği ve örgüt mensubu 5 kişiyi öldürdüğü ileri sürüldü.

IPOB Lideri Kanu da yaptığı açıklamada, birliklerin evine baskın yaptığını ve beş kişinin öldürüldüğünü, 30 kişinin yaralandığını belirtirken Nijerya ordusundan iddialara yalanlama geldi.

Ordu Sözcü Yardımcısı Oyegoke Gbadamosi yaptığı açıklama, saldırı haberlerini yalanlayarak iddiaların gerçekten uzak olduğunu söyledi.

Biafra halkının, Nijerya'nın güneyinde bağımsız Biafra devletini kurma talebiyle ayaklanması üzerine, 1960'larda çıkan iç savaşta milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkenin güneydoğusunda 1967'de kurulan Biafra Cumhuriyeti, iç savaş sonunda yeniden Nijerya'nın egemenliği altına girmişti.İlgili Konular nijerya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş