Burkina Faso'da eğitim durma noktasına geldi | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:59, 22 Haziran 2018 Cuma
15:31, 10 Ocak 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Burkina Faso'da eğitim durma noktasına geldi
Burkina Faso'da eğitim durma noktasına geldi

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da öğretmen sendikalarının greve devam etmesi nedeniyle eğitim durma noktasına geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da öğretmen sendikalarının yaklaşık 2 aydır belirli aralıklarla sürdürdüğü grev nedeniyle ülke çapındaki eğitim faaliyetlerinde ciddi aksaklıklar yaşanıyor. Sendikalar, öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi talebini yineleyerek üç günlük yeni bir grev kararı alırken grev çağrısına öğretmenlerin büyük çoğunluğu destek verdi.

Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, öğretmenlerle devlet arasında arabuluculuk yapması amacıyla "Arabuluculuk Yüksek Konseyi" kurulması gerektiğini dile getirirken sendika üyeleri bunu hükümetin zaman kazanma adımı olarak değerlendiriyor.

Hükümet ise sendikaları kendi talepleri için ülke çıkarlarını tehlikeye atmak ve ülkeyi uluslararası arenada küçük düşürmekle suçluyor.

2015’te iktidara gelen Kabore, ilk iş olarak zam isteğiyle grev yapan yargı mensuplarına yüzde 80’e varan maaş iyileştirmesi yapmıştı. Ülkedeki diğer alanlarda çalışanlar da kendi maaşlarında aynı düzenlemenin yapılmasını talep ederek sık sık grev çağrısı yapıyor.İlgili Konular Burkina Faso
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş