Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:04, 24 Mayıs 2018 Perşembe
15:49, 09 Şubat 2018 Cuma

  • Paylaş
Libya'nın Sirte kentinde "seferberlik" ilanı
Libya'nın Sirte kentinde

Libyada Sirte Güvenlik Gücü, kentin doğusunda düşmanın hareketliliğinin gözlenmesinin ardından seferberlik ilan etti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı silahlı güçlerin Sirte'de terörle mücadele hedefiyle operasyon hazırlığı yaptığı bildirildi.

UMH'ye bağlı "El-Bunyan el-Mersus" güçlerinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Sirte Güvenlik Gücü, kentin doğusunda düşmanın hareketliliğinin gözlenmesinin ardından seferberlik ilan etti." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada kentin doğusunda çok sayıda devriye görevlendirildiği, Sirte'ye giriş ve çıkışlarının barikatlarla kontrol altında tutulduğu vurgulandı.

Açıklamada seferberliğe sebep olan hareketliliğin terör örgütü DEAŞ unsurlarından mı, yoksa Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen emekli General Halife Hafter'e bağlı güçlerden mi kaynaklandığı belirtilmedi.

Ancak Hafter'e bağlı silahlı güçlerin sözcüsü Ahmed Mismari'nin kısa süre önce, El-Bunyan el-Mersus ile çatışmalara katılmak istemediklerini bildirmesi, söz konusu askeri operasyonun hedefinde DEAŞ unsurlarının olma ihtimalini güçlendiriyor.

Sirte kenti, 2015 yılı başında DEAŞ'ın eline geçmiş, ardından ABD kuvvetleri ve UMH'ye bağlı güçlerin operasyonları sonucunda Aralık 2016'da terör örgütünden kurtarılmıştı. Şehirden kaçan DEAŞ militanları ise çöllere doğru çekilmişti.İlgili Konular libya deaş Halife Hafter
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş