Senegal'de tartışmalı seçim yasası geri çekildi | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:55, 19 Haziran 2018 Salı
22:11, 07 Haziran 2018 Perşembe

  • Paylaş
Senegal'de tartışmalı seçim yasası geri çekildi
Senegal'de tartışmalı seçim yasası geri çekildi

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'in, hükümetinin sunduğu ve 19 Nisan'da kabul edilen seçim yasasını geri çektiği bildirildi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Sall, cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenlere en az 7 bölgeden 65 bin kişinin imzasını toplama zorunluluğu getiren yasayı geri çekti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Sall, Meclis Başkanına gönderdiği mektupta, seçim yasasında yapılan değişikliği geri çektiğini belirtti.

Hükümetin, ülke için en uygun seçim modelini kararlaştırmak amacıyla yurt dışında temaslarda bulunan Ortak Komitenin vardığı sonuçları beklediği, yasayı bu nedenle geri çektiği kaydedildi.

Parlamentoda 19 Nisan'da kabul edilen yasa, cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenlere Seçim Kuruluna başvurarak en az 7 bölgeden 65 bin imza toplamak zorunluluğu getiriyordu.

Tartışmaya yol açan değişiklik muhalefetin protestosuyla karşılaşmış, çok sayıda muhalefet lideri protestolarda gözaltına alınmıştı.İlgili Konular senegal Macky Sall seçim
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş