Libya'da Hafter bir bölgeyi daha ele geçirdi | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:54, 19 Haziran 2018 Salı
17:16, 09 Haziran 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Libya'da Hafter bir bölgeyi daha ele geçirdi
Libya'da Hafter bir bölgeyi daha ele geçirdi

Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçler, Derne'deki Şeyha el-Garbiyye bölgesini kontrol altına aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin (TM) destek verdiği General Halife Hafter'e bağlı güçler, Derne'de "Derne Savunma Güçleri"nin elindeki Şeyha el-Garbiyye bölgesini kontrol altına aldığı bildirildi.

Hafter güçlerine bağlı Harp Basın Ofisi'nin sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yapılan açıklamada, Hafter'e bağlı birliklerin Derne kentindeki Şeyha el-Garbiyye bölgesini kontrol altına aldığı belirtildi.

Kentte arama-tarama faaliyetlerinin sürdüğü ifade edildi.

Öte yandan Libya Kızılayından yapılan açıklamada ise Derne'de çatışma bölgesinde ve çevresinde bulunan 320 ailenin bölgeden tahliye edildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Kızılay ekiplerinin bölgede kimliği belirlenemeyen 9 kişinin cesedini bulduğunu, kentteki mezarlığa defnedildiklerini kaydetti.

Ülkede meşruiyet iddiasındaki hükümetlerden bağımsız hareket eden, Aralık 2014'te Hafter'in "Bingazi'yi aşırı gruplardan temizlemek amacıyla" başlattığını ileri sürdüğü operasyona karşı "Derne Mücahitleri Şura Konseyi" adıyla kurulan yeni adıyla "Derne Savunma Güçleri", 2015'te terör örgütü DEAŞ'tan aldığı kenti elinde tutuyor.

Hafter güçleri ise dört yıldan bu yana abluka altında tutulan kenti, Mağrib El-Kaidesi'yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle "terör örgütü" olarak nitelendirdiği Derne Savunma Güçlerinin elinden almak için mayıs ayı başında operasyona başlamıştı.

Derne, ülkenin doğusunda Hafter güçlerinin kontrolünde bulunmayan tek kent durumunda.

Hafter'e bağlı güçlerin 28 Mayıs'ta Derne kentinin batı girişi ile kent çevresindeki bazı bölgeleri kontrol altına aldığı açıklanmıştı.İlgili Konular Libya Hafter güçleri
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş