Diş eksikliği duygusal travma nedeni | Aile | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:59, 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncelleme: 03:35, 02 Mart 2017 Perşembe

  • Paylaş
Diş eksikliği duygusal travma nedeni
Diş eksikliği duygusal travma nedeni

Diş eksikliği, zaman içersinde bireylerde duygusal travmaya neden oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Esra Alpkılıç Başkırt, "Dişleri olmayan bireyler toplumda saygınlık kazanmada, insanlarla diyalog içine girmede, kadın-erkek ilişkileri gibi özel durumlarda eksiklik hissetmeleri nedeniyle duygusal travmalar yaşayabilirler." ifadelerini kullandı.

Başkırt, bireylerde diş eksikliğine yönelik yaptığı açıklamada, diş eksikliğinin giderilmesiyle hastanın estetik kaygılarından arındığını, anlaşılır şekilde konuşabileceği, rahatça gülebileceği için de kaybettiği özgüvenini kazanacağını belirtti.

Başkırt, "Dişleri olmayan bireyler toplumda saygınlık kazanmada, insanlarla diyalog içine girmede, kadın-erkek ilişkileri gibi özel durumlarda eksiklik hissetmeleri nedeniyle duygusal travmalar yaşayabilirler." ifadelerini kullandı.

EKSİK DİŞİN HASTA ÜZERİNDE OLUŞTURDUĞU 5 BÜYÜK ETKİ

Diş hekimliğinin ağız ve diş sağlığının korunması ve restorasyonunu sağlayarak bireylerin estetik, fonetik (konuşma) ve fonksiyonel gereksinimlerini sağlayan, böylece bireylerin yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen bir bilim dalı olduğunu aktaran Başkırt, diş eksikliğinin tıbbın bu bölümü içerisinde en çok mücadele edilen rahatsızlık olduğunu dile getirdi.

Dişler ve diş çevresi dokularının vücudun çok önemli parçalarından biri olduğunu vurgulayan Başkırt, diş eksikliğinin hasta üzerinde oluşturduğu etkileri beş ana maddede anlatmanın mümkün olduğunu belirterek, bunların, fonetik etkiler, estetik etkiler, fonetik etki, psikolojik etki ve dokuların devamlılığının ve bütünlüğünün bozulması üzerindeki etkileri olduğunu anlattı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş