Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:38, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 02:24, 06 Temmuz 2010 Salı

  • Paylaş
Alzheimer'a neden olan protein bulundu
Alzheimer'a neden olan protein bulundu

Bilimadamları tarafından yapılan araştırmada, Alzheimer'a neden olan protein bulundu.


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Bilim adamları, kanda "clusterin" adındaki proteinin düzeyinin yüksekliğiyle Alzheimer hastalığının gelişimi arasında bağlantı tespit ettiklerini belirterek, bu bulgunun doktorların hastalığın önceden tespitinin yolunu açabileceğini bildirdi.

Londra Üniversitesi'nin King's College Psikiyatri Enstitüsünden araştırmacılar, elde edilen bu bulguyla doktorların 5 yılda Alzheimer hastalığına yakalanabilecek olanları tespit edebilecek bir test geliştirebileceklerini kaydetti.

Hastaların beyninde daha Alzheirmer'ın belirtileri ortaya çıkmadan hemen hemen 10 yıl önce kanda clusterin proteinin yükseldiğinin tespit edildiği belirtilen çalışma, "Archives of General Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

Dünyada yaklaşık 35 milyon kişiyi etkilediği belirtilen, bunamanın (demans) en sık rastlanan türlerinden biri olan Alzheimer hastalığıyla ilgili onlarca yıldır yapılan araştırmalara rağmen hala hastalıkla mücadele için doktorların elinde çok az etkili silah bulunuyor. 
 
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş