Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:39, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 21:48, 06 Temmuz 2010 Salı

  • Paylaş
Bayrampaşa’da Bilim Sokağı
Bayrampaşa’da Bilim Sokağı

Bayrampaşa'da, çeşitli bilimsel etkinliklerin yer alacağı Bilim Sokağı projesi ihayata geçiriliyor.


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tübitak, Bayrampaşa Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi işbirliği ile Bayrampaşalıların bilime olan ilgi ve merakını arttırmak amacıyla 20 Eylül- 1 Ekim 2010 tarihleri arasında Bilim Sokağı Etkinlikleri düzenleniyor.

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi, 2 yıl önce ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere laboratuar eğitimi vermek üzere hizmete girdi. TÜBİTAK'ın Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında çeşitli bilimsel etkinliklerin yer alacağı Bilim Sokağı projesi ile 11 mahallede 11 sokakta 11 gün boyunca etkinlikler yapılması planlanıyor.

Proje, öğrencilere yerinde yaparak-yaşayarak ve gözlemleyerek öğrenme imkânı sunarak bilimsel bakış açısının kazandırılması ve bilimin sevdirilmesi amacını taşıyor. Bunun için de bilime yönelecek ve yönlendireceklerin (ailelerin) bir arada bulunduğu sokak ortamına gitmenin doğru bir davranış olacağı düşünülerek proje Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi tarafından ilçede bulunan 11 mahalledeki 11 sokakta, her sokakta 1 günlük çeşitli bilimsel etkinlikler düzenlenecek şekilde tasarlanmış.

Bilim Sokağında Neler Var?

Oluşturulacak Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik bilimleri ve bu bilimlerin alt disiplinleriyle ilgili stantlarda görsel, işitsel ve deneysel materyaller eşliğinde yapılacak çalışmalarla bilimin anlaşılır ve görünür kılınması sağlanacak. Böylece Bayrampaşa sokaklarında 7'den 70'e herkesin deneylerde izleyici ve dinleyici olmanın dışında, aktif görevler alması amaçlanıyor.

Okul öncesi çocuklar için bilimsel nesneler tanıtılacak, uzunluk ve ağırlık ölçüleri konusunda temel bilgiler verilecek. İlk ve ortaöğretim çağındaki katılımcılara okullardaki araç-gereç yetersizliğinden dolayı üzerinde yeterince durulamayan deney ve etkinlikleri yapma şansı verilecek. Planetaryum çadırı, belgesel ve film gösterimleri, bilimsel deney setleri, temel bilimler standlarında (katılımcıların yer alacağı şekilde düzenlenen)yapılacak deneysel faaliyetler, Eğlen-bilim tiyatral gösterimleri, icatla ve bilim adamları ile ilgili oyun kartları, nişasta havuzu ve çeşitli promosyonlar da Bilim Sokağı’nın etkinlikleri arasında yer alıyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş