Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:27, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
12:53, 11 Mayıs 2018 Cuma

  • Paylaş
Sudanlı öğrencilerin ilgi odağı Türk kütüphanesi
Sudanlı öğrencilerin ilgi odağı Türk kütüphanesi

TİKA'nın Hartum Üniversitesine kazandırdığı Yunus Emre Kütüphanesi gençlerden büyük ilgi görüyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan’da Türkiye tarafından restore edilerek ülkenin en iyi üniversitesi olan Hartum Üniversitesine kazandırılan “Yunus Emre Kütüphanesi” öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılan ve yaklaşık 5 aydır hizmet veren kütüphane, her gün farklı milletlerden yüzlerce öğrenciyi misafir ediyor.

Üniversite öğrencilerinin "Türk mekanı" olarak adlandırdığı kütüphanede Arapça, İngilizce ve Türkçe dilinde binlerce kitap bulunuyor.

Kütüphane Sorumlusu Muhammed Ahmed, TİKA’nın onarımı sonrası kütüphanenin kısa sürede öğrencilerin ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

Her gün çok sayıda öğrencinin kütüphaneye geldiğini kaydeden Ahmed, “Kütüphanemiz haftada 40 saat hizmet veriyor. Sadece Sudanlılar değil farklı milletlerden öğrenciler de buraya geliyor. Çoğu öğrenci ders çalışmak için kütüphanemizi tercih ediyor.” dedi.

Türkçe bilenlerin de dilini geliştirmek için kitap okumaya geldiğini aktaran Ahmed, kütüphanede çeşitli etkinlikler yaptıklarını, ayda bir kez Arapça altyazılı Türk filmi gösterildiğini ve öğrencilerin kişisel gelişimi için seminerler düzenlendiğini kaydetti.

“TÜRK MEKANIN MÜPTELASI OLDUK”

Ders çalışmak için kütüphaneyi tercih ettiğini aktaran Musa Abdulkadir de “Çok güzel bir ortam var. Sessiz olduğu için sınavlarıma burada çalışıyorum. Bazen de kitap okuyarak zaman geçiriyorum.” diye konuştu. Abdulkadir, kütüphane için Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Öğrencilerden Asıma Humedan da kendi aralarında buraya "Türk mekanı" ismini verdiklerini söyleyerek, “Aramızda haberleşirken bu adı kullanıyoruz. Ferah ve iç açıcı bir mekan olduğu için tercih ediyoruz. Türk mekanının müptelası olduk.” dedi.İlgili Konular Sudanlı öğrenciler sudan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş