Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:04, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
11:21, 07 Şubat 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Tayvan'daki büyük depremde ölü sayısı artıyor
Tayvan'daki büyük depremde ölü sayısı artıyor

Tayvan adasının doğu kıyısında meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükselirken, yaralı sayısı da 247'ye ulaştı. 82 kişiden ise haber alınamıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayvan adasının doğu kıyısında meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi.

Tayvan Merkezi Meteoroloji Bürosu, yerin 10,6 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin büyüklüğünün 6, merkez üssünün Hualien kentinin 18,3 kilometre kuzeydoğusu olduğunu açıkladı.

Tayvan Merkezi Haber Ajansının (CNA) haberine göre, yetkililer, Hualien’de bazı binaların çökmesine yol açan depremde ölü sayısının 4'e, yaralı sayısının da 247'ye çıktığını açıkladı. Depremde çöken binaların enkazında kalan 82 kişiye ulaşılamadığı bildirildi.

Yaralılardan 31'inin yabancı uyruklu olduğu kaydedildi. Hafif yaralanan yabancılardan 14’ünün Güney Kore, 9’unun Japonya, 2’sinin Çekya, 2’sinin Singapur ve birinin de Filipinler vatandaşı olduğu tespit edildi. Geriye kalanların da kimliklerinin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Hualien yönetimi acil operasyon merkezinin raporuna göre, deprem nedeniyle kentteki çok sayıda bina, köprü ve otoyol zarar gördü. Hualien yakınlarındaki kentlerde güvenlik nedeniyle metro hatlarının hızının düşürüldüğü kaydedildi. Kentte okullarda eğitime ara verilirken, iş yerleri kepenklerini kapattı. İtfaiye ekipleri ve askeri personel bölgede arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu sabah Hualien kentine giden Tayvan lideri Tsai Ing-wen, ordu, tüm idari birimler ve kurtarma operasyonu yürüten personele, deprem nedeniyle mahsur kalan herkes bulunana kadar çaba göstermeleri çağrısı yaparak afetzedelerin ve yerel yönetimin ihtiyaçlarının giderilmesi için bütün imkanların seferber edileceğini söyledi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) depremin büyüklüğünü 6,4 olarak açıklamıştı.

Tayvan'da, 1999'da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde 2 bin 300'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.İlgili Konular Tayvan Tayvan'da deprem
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş