Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:42, 20 Nisan 2018 Cuma
17:48, 11 Nisan 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Cammu Keşmir'deki çatışmalarda 4 direnişçi hayatını kaybetti
Cammu Keşmir'deki çatışmalarda 4 direnişçi hayatını kaybetti

Hindistan'ın işgali altındaki Cammu Keşmir'de, Hindistan askerlerinin Khudwani köyünü güvenlik çemberine almasının ardından direnişçiler ile askerler arasında çatışmada 4 sivil ve 1 asker hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın işgalinde bulunan Cammu Keşmir bölgesinde, Hindistan askerlerinin Khudwani köyünü güvenlik çemberine almasının ardından direnişçiler ile askerler arasında çatışmada 4 sivilin ve 1 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan'la birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 İlgili Konular hindistan cammu keşmir
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş