Hong Kong'un ünlü aktivisti Leung'a 6 yıl hapis | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:27, 18 Haziran 2018 Pazartesi
06:16, 11 Haziran 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Hong Kong'un ünlü aktivisti Leung'a 6 yıl hapis
Hong Kong'un ünlü aktivisti Leung'a 6 yıl hapis

Hong Kong 'un önde gelen bağımsızlık aktivisti Edward Leung, 2016 yılındaki ayaklanmalardaki faaliyetlerinden dolayı altı yıl hapis cezası aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong 'un önde gelen bağımsızlık aktivisti (27) Edward Leung, 2016 yılındaki ayaklanmalardaki faaliyetlerinden dolayı altı yıl hapis cezası aldı.

Hong Kong'un radikal muhalif gençlerinin öderi olarak bilinen Leung 8-9 Şubat 2016 yılında alışveriş merkezi Mong Kok'ta yaşanan demokrasi eylemleri yüzünden en sert cezayı alan kişi oldu.

Hong Kong'un Çin'den bağımsızlığını savunan bir hareketin liderlerinden olan yirmi yedi yaşındaki Leung, bir protesto gösterisinde polise saldırmaktan suçlu bulunmuştu. Çıkan olaylarda 130 kişi yaralanmıştı.

Leung'un karara itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Hong Kong ve Çin arasındaki kavganın nedeni?

100 yıldan fazla bir süre Britanya'nın sömürgesi olan Hong Kong, 1 Temmuz 1997’de Çin’e devredildi. Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1898 yılında İngiltere ve Çin arasında imzalanan anlaşma gereği ana karada yer alan bazı topraklar ve bir kısım diğer ada ve adacıkları kapsıyordu. 1997 yılında sona eren bir kira sözleşmesi ile 99 yıllığına İngiltere'ye kiralanmıştı.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZİlgili Konular Çin Edward Leung Hong Kong
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş