Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:29, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:14, 11 Haziran 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Sosyal medya yalanı iki cana mâloldu
Sosyal medya yalanı iki cana mâloldu

Hint polisi sosyal medya üzerinden yayılan yalan haberlerle insan öldürtmeye sebep olanların peşine düştü, 16 kişiyi tutukladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'da mobil mesaj uygulaması WhatsApp üzerinden yayılan bir yalan haber sonucu iki kişi halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

Son iki kurbanın, Assam eyaletinin Guwahati şehrinde oturan ses mühendisi Nilotpal Das ve dijital sanatçı Abijeet Nath oldukları açıklandı. Polis yaptığı soruşturma sonrasında maktullerin yol sormak için köyde durdukları sırada saldırıya uğradıklarını açıkladı.

Polis 'çocuk kaçırdıkları' yalan haberini paylaşıp halkı provake ederek iki kişinin linç edilmesine sebep olduğunu tespit ettiği 16 kişiyi tutukladı.

Linç edilen iki erkek, ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde ziyaret ettikleri bir köyde, büyük bir kalabalık tarafından dövülerek öldürüldü.

Polis de WhatsApp'tan takip ediyor

Polis yetkilisi Mukesh Agarwal BBC'ye yaptığı açıklamada "Dedikodular sosyal medyada yayılmaya başladığında, tamamen önüne geçmek zaman alıyor." dedi ve polisin dedikoduların yayılmasını önlemek için çeşitli sosyal medya platformlarını takip ettiğini ekledi.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş