Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:54, 22 Mart 2018 Perşembe
15:16, 27 Temmuz 2017 Perşembe

  • Paylaş
Belçika ve Fransa limanlarında vergi muafiyetine son
Belçika ve Fransa limanlarında vergi muafiyetine son

AB, Fransa ve Belçika’daki bazı limanlarda uygulanan vergi muafiyetlerine son verilmesine karar verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB), Fransa ve Belçika’daki bazı limanlarda uygulanan vergi muafiyetlerine son verilmesi kararını aldı.

AB Komisyonu, rekabete zarar verdiği gerekçesiyle Fransa ve Belçika’daki bazı liman bölgelerinde faaliyet gösteren şirketlere uygulanan vergi muafiyetlerine son verilmesine karar verildiğini açıkladı.

Söz konusu liman bölgelerininin yıl sonuna kadar ülke çapında uygulanan vergi oranını uygulamaları gerektiği belirtilen açıklamada, sağlanmış olan vergisi muafiyetlerinin kamu çıkarlarını gözetmediği ve rekabete engel olduğu için AB kurallarına uyumsuz bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu ülkelerin vergi muafiyetini AB üyelikleri öncesinde sağlamaya başladıkları anımsatılarak, kurallar gereği geriye dönük iade talebi yapılmayacağına dikkat çekildi.

Fransa ve Belçika bazı liman bölgelerine avantajlı vergilendirme yapıyordu. Bu bölgelerdeki şirketler ülkenin diğer bölgelerinden daha düşük oranda vergi ödüyordu.

Üye ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.İlgili Konular fransa belçika ab fransa
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş