Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:02, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
19:20, 27 Temmuz 2017 Perşembe

  • Paylaş
Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı
Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresini 31 Ocak'a kadar uzattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugünkü toplantısında Kıbrıs'taki barış gücünün bu ay sonunda dolacak görev süresini uzatma konusunu oyladı.

Konsey, daha önceki müzakerelerde anlaşıldığı üzere UNFICYP'in görev süresini oy birliği ile 31 Ocak 2018'e kadar uzattı.

BM'nin en uzun süreli faaliyette bulunan barış gücü misyonlarından biri olan UNFICYP, 1964'ten bu yana adada görev yapıyor ve barış gücünün görev süresi her 6 ayda bir uzatılıyor.

BMGK kararında İsviçre'de başarısızlıkla sonuçlanan liderler arası müzakerelere de değinilerek, iki lidere kalıcı barış için daha fazla çaba sarf etmeleri çağrısı yapıldı.

Teknik komitelerin çalışmaya devam etmesi de istenen kararda, liderlerden müzakerelerin sürmesi ve uzlaşma için kamuoylarına olumlu ve teşvik edici mesajlar vermesi talep edildi.

Kararda daha önceki metinlerde de olduğu gibi, Kıbrıs Türk tarafı ve Türk Silahlı Kuvvetlerine, Akyar'daki (Strovilia) askeri statükoyu 2000 yılı haziran ayı öncesindeki haline döndürme çağrısında bulunuldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlatılan müzakereler kapsamında İsviçre'nin Crans-Montana kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı sonuçsuz kalmıştı.

 İlgili Konular BM kıbrıs
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş