Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:28, 21 Nisan 2018 Cumartesi
17:56, 20 Mart 2018 Salı

  • Paylaş
AB tarafından Polonya'ya verilen süre doluyor
AB tarafından Polonya'ya verilen süre doluyor

Brüksel'deki Genel İşler Konseyi'nin ardından ortak basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans, Polonya'daki yargı reformunun hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olduğunu yineleyerek "Polonya'nın Komisyon'un tavsiyelerine cevap vermesi için verdiğimiz süre bu gece yarısı doluyor. Polonya'dan gelecek cevabı bekliyoruz." ifadelerini kullandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Polonya'daki yargı reformunun hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olduğunu yineleyerek Varşova yönetimine cevap vermesi için verdikleri sürenin gece yarısı dolacağı uyarısında bulundu.

Timmermans ve AB Dönem Başkanı Bulgaristan'ın Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Brüksel'deki Genel İşler Konseyi'nin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Polonya'daki "yargı bağımsızlığına" ilişkin gelişmelerin ele alındığını belirten Timmermans, "Polonya'nın Komisyon'un tavsiyelerine yanıt vermesi için verdiğimiz süre bu gece yarısı doluyor. Polonya'dan gelecek cevabı bekliyoruz." diye konuştu.

Timmermans, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki'nin AB Komisyonuna ülkesindeki yargı reformunu savunan bir rapor sunmasının beklenen cevap olmadığını, Varşova yönetiminin atacağı adımı analiz edeceklerini ve gelecek ayki Genel İşler Konseyi'nde değerlendireceklerini söyledi.

Zaharieva da Türkiye ile AB liderleri arasında 26 Mart'ta Varna'da gerçekleştirilmesi planlanan görüşmenin akıbetine ilişkin soruya, "Hazırlıklar devam ediyor. Varna'daki görüşmeyi ertelemeyi düşünmüyoruz." yanıtını verdi.

AB, Polonya yargı sistemindeki değişikliklerin ülkedeki yargı bağımsızlığını olumsuz etkilediği değerlendirmesinde bulunarak Varşova yönetiminin birlikteki oy haklarından mahrum edilebileceği uyarısında bulunuyor. Bu bağlamda Polonya ile AB arasında görüşmeler sürüyor.

AB Komisyonu kasım ayında Polonya'ya yönelik 7. maddeyi işletme kararı almıştı.

Timmermans, daha önce "7. maddeyi işletmeye karar verdik çünkü Polonya bize başka seçenek bırakmadı." açıklamasını yapmıştı.

AB'NİN 7. MADDESİ

AB Antlaşması'na dahil edilen 7. maddenin işletilmesi durumunda, üye ülkenin AB Konseyindeki oy hakkı elinden alınabiliyor. Ancak AB yetkilileri şimdiye kadar hiçbir üye ülkeye karşı söz konusu maddeyi işleme koymadı.

Bu maddenin uygulanabilmesi için Polonya hariç tüm AB üyelerinin oy birliği gerekiyor. AB, Polonya bağlamında 7. maddeyi yürürlüğe sokma girişiminde bulunsa bile Polonya'nın yakın müttefiki olan Macaristan'ın bunu engelleme ihtimali bulunuyor.İlgili Konular AB Polonya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş