Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:28, 21 Nisan 2018 Cumartesi
15:49, 23 Mart 2018 Cuma

  • Paylaş
AB'den ABD'ye vergilerden 'daimi muafiyet' çağrısı
AB'den ABD'ye vergilerden 'daimi muafiyet' çağrısı

AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ilave gümrük vergileri uygulama kararı için, "AB, ABD'nin gümrük vergilerinden kalıcı bir şekilde muaf tutulma çağrısında bulunuyor." ifadesini kullandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel'de devam eden AB Liderler Zirvesi sırasında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Mesajında, "AB, ABD'nin gümrük vergilerinden kalıcı bir şekilde muaf tutulma çağrısında bulunuyor." değerlendirmesinde bulunan Tusk, güçlü Atlantik ötesi ilişkilerin ABD'nin güvenliği ve refahı için önemli olduğunu anımsatarak, ticaretle ilgili ortak kaygıların diyalogla çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

LİDERLERDEN SONUÇ BİLDİRGESİ

AB Konseyi'nin yayınladığı zirve sonuç bildirgesinde, "AB Konseyi, ABD'nin çelik ve alüminyuma gümrük vergileri uygulama kararından üzüntü duyuyor." ifadesi kullanıldı.

ABD'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle aldığı önlemleri haklı gösteremeyeceği kaydedilen bildirgede, sektörde sorunun aşırı kapasiteden kaynaklandığı ve bununla mücadele için işbirliği yapılması gerektiği vurgulandı.

AB'den çelik ve alüminyum sevkiyatlarının ABD önlemlerinden "geçici olarak" muaf tutulduğu anımsatılan bildirgede, "Muafiyetin kalıcı hale getirilmesini gerekiyor." ifadesine yer verildi.

Bildirgede, ABD önlemlerine uygun ve orantılı bir şekilde karşılık verilmesini sağlamak için AB Komisyonu tarafından atılan adımların güçlü bir şekilde desteklendiği vurgulandı.

SÜREÇ

ABD Başkanı Donald Trump, 9 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı. Kanada ve Meksika'nın süren Kuzey Amerika Serbest Anlaşması (NAFTA) müzakereleri nedeniyle söz konusu gümrük vergilerinden muaf tutulacağı bildirilmişti.

Trump ayrıca, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ı çelik ve alüminyuma yönelik ilave gümrük vergilerine yönelik alternatif arayan ülkelerle müzakere etmek için görevlendirmişti.

Gelen talepler üzerine AB, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore'ye de muafiyet tanınmasına karar verilmişti.

Trump'ın konuyla ilgili, gümrük vergilerinden AB ülkelerine sağlanan muafiyetin 1 Mayıs tarihinde son bulacağını bildirilmişti.

AB, çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerinden muaf tutulmaması halinde ABD'nin birçok ürününe misilleme yapılacağını açıklamıştı.İlgili Konular AB ABD ABD'ye vergi Tusk
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş