İngiltere'nin İsrail lobisi / RAPOR | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:51, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
11:42, 10 Aralık 2013 Salı

  • Paylaş
İngiltere'nin İsrail lobisi / RAPOR
İngiltere'nin İsrail lobisi / RAPOR

Bu rapor, İsrail yanlısı lobinin sadece ABD’de önemli olmadığını, bunun milli sınırları aşan bir fenomen olduğunu, ulus ötesi kuruluşlar -çoğunun genel merkezi İsrail’de- tarafından desteklendiğini ve büyük ölçüde ulus ötesi şirketler tarafından finanse edildiğini gösteriyor.

Dünya Bülteni - DÜBAM

İsrail lobisinin tartışılması konusundaki tabu, Mearsheimer ve Walt’ın 2007’deki çığır açıcı araştırmalarında kırılmış olsa da İngiltere ve Avrupa’nın geri kalanında lobi hakkında nispeten az tartışma oldu. New Left Project’te yayınlanan bu raporda İngiltere’deki İsrail yanlısı lobinin tarih ve mevcut yapısı inceleniyor. Bu birkaç sebeple önemlidir. Özellikle de lobinin İngiltere siyasetinde önemli bir oyuncu olması, Filistinlilerin insan haklarına karşı kampanyalar yapması, İsrail için destek toplaması, İsrail’i eleştirenlere saldırıp onları marjinalleştirmesi (buna Yahudi eleştirmenler de dahil), siyasi elitleri İsrail’in suçlarına karşı hareket etmemeleri yönünde bastırması sebepleriyle... Burada gayemiz, tarihi bilgilerle dolu bir resim sunmak ve hem ABD merkezli raporlara hem de lobinin iddia edilen bağımsız gücünü vurgulayanlara itirazdır. Biz, İsrail yanlısı lobinin sadece ABD’de önemli olmadığını, bunun milli sınırları aşan bir fenomen olduğunu, ulus ötesi kuruluşlar -çoğunun genel merkezi İsrail’de- tarafından desteklendiğini ve büyük ölçüde ulus ötesi şirketler tarafından finanse edildiğini gösteriyoruz. Bizim raporumuz, lobinin yabancı bir mütecaviz olmadığını, daha geniş bir neoliberal ve/veya yeni muhafazakar ağa entegre olduğunu, milli sınırları aşan bir güç eliti oluşturduğunu tasvir ediyor.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş