Almanya'daki Türkler seçme hakkı istiyor | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:52, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
12:30, 30 Aralık 2015 Çarşamba

  • Paylaş
Almanya'daki Türkler seçme hakkı istiyor
Almanya'daki Türkler seçme hakkı istiyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde oturumu bulunan Türkler, kendilerine seçme hakkı verilmesi için imza kampanyası başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da (NRW) oturumu bulunan Türkler, yerel seçimlerde AB vatandaşlarına tanınan oy kullanma hakkının kendilerine de verilmesi için imza kampanyası başlattı.

NRW Yerel Seçimlere Katılma Girişimi, haklarını alana dek imza kampanyasına ilaveten yürüyüş ve gösteriler düzenlemeyi planlıyor.

NRW Yerel Seçimlere Katılma Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici, eyalet anayasasının değiştirilmesinin tartışıldığı bu sürecin kendileri için büyük bir fırsat olduğunu ve yerel seçimlere katılma hakkı için mücadele ettiklerini söyledi.

Gemici, kendilerine destek veren derneklerin de yardımıyla 15 Şubat'a kadar 50 bin imza toplamayı hedeflediklerini ve NRW eyalet meclisi önünde gösteri gösteri düzenleyeceklerini belirtti.

Bahattin Demirci, Avrupa Birliği anlaşmalarına göre Almanya'da oturumu bulunan AB vatandaşlarına yerel seçimlerde tanınan oy kullanma hakkından Türklerin mahrum bırakılmasını eleştirerek, "Almanya'da 3 ay ikamet eden AB üyesi ülke vatandaşları yerel seçimlerde oy kullanabilirken, 54 yıldır bu ülkeye hizmet eden Türklere bu hakkın verilmemesi büyük haksızlık" dedi.

Gemici, "Demokrasinin gereği olan seçme ve seçilme hakkımızı istiyoruz. Bunun için vatandaşlarımız arasında hiçbir görüş ayrımı yapmadan, sağ sol demeden, onları bu ortak noktada birleştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu. Bu konuda tüm Türk sivil toplum kuruluşlarının kendilerine destek verdiğini belirten Gemici, seçme hakkının kazanılmasından sonra tüm siyasi partilerin Almanya'da yaşayan Türkleri daha fazla dikkate almak zorunda kalacaklarını ve yabancı düşmanlığı yapamayacaklarını savundu.

Bahattin Gemici, "Belediye meclislerine Türk temsilciler girecek, hakkımızı hukukumuzu savunacaklar. Okullarda, gençlik dairelerinde ya da yerleşim yerlerindeki sorunlarımızı birlikte çözme imkanına kavuşacağız" ifadesini kullandı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş