İsveç'te ilk Müslüman partisi kuruldu | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:54, 24 Haziran 2018 Pazar
14:30, 13 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
İsveç'te ilk Müslüman partisi kuruldu
İsveç'te ilk Müslüman partisi kuruldu

İsveç’te 2018 yılında yapılacak genel seçimler için Müslümanların kurduğu ilk parti olan Yasin Partisi’nin başvuru kaydının yapıldığı açıklandı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Adalet Bakanlığı'na 2018 yılında yapılacak seçimler için Jasin Grup Derneği tarafından müracaat edilerek Müslümanların kurduğu ilk parti olma özelliği taşıyan Yasin Partisi’nin başvuru kaydının yapıldığı açıklandı.

Genel seçimlerde il genel meclisi ve belediye seçimlerine girmesi beklenen ilk Müslüman partisi, İsveç'te bulunan yabancılar ve Müslümanlar arasında işsizliği en az düzeye düşürmeyi hedeflediğini açıkladı.

Öte yandan Amerikan Düşünce Merkezi "Pew Research Center"a göre 2010 yılında İsveç'te 451 bin Müslümanın yaşadığı, tahminlere göre 2030 yılında sayının 993 bine yükselebileceği bildirilmişti. Expo dergisinin kurucusu Tobias Hubinette konuyla ilgili olarak: "Önümüzdeki senelerde İsveç nüfusunun yüzde 10.2’si Müslümanlardan oluşacak" demişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş