Avustralya’da aşırı sağcı Yiannopoulos'a tepki gösterisi | Avustralya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:02, 20 Haziran 2018 Çarşamba
18:51, 04 Aralık 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Avustralya’da aşırı sağcı Yiannopoulos'a tepki gösterisi
Avustralya’da aşırı sağcı Yiannopoulos'a tepki gösterisi

Melbourne'de konuşan aşırı sağcı Yiannopoulos'a tepki ve destek veren gruplar arasında çıkan olaylarda iki kişi göz altına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya'nın Melbourne kentinde "Breitbart" sitesinin editörü aşırı sağcı Milo Yiannopoulos'a tepki gösteren gruplarla Yiannopoulos destekçileri arasında çıkan olaylarda iki kişi göz altına alındı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Baş Stratejisti Stephen Bannon'un kurucusu olduğu "Breitbart" internet sitesinin editörü aşırı sağcı İngiliz Milo Yiannopoulos'un, Melbourne’da yaptığı konuşmaya karşı çıkan ve destek veren gruplar karşılıklı gösteri düzenledi.

Irkçılık ve Faşizme Karşı Mücadele derneği tarafından düzenlenen gösterilere, karşı gösteri ile cevap veren aşırı sağcı grup "Avustralya'yı Geri Alın" üyeleri arasında çıkan olaylara polis ekipleri müdahalede bulundu.

İki grup arasındaki kavgayı ayırmakta güçlük çeken ve göz yaşartıcı gaz kullanan polis, her iki taraftan birer kişiyi göz altına aldı.

Güvenlik nedeni ile Yiannopoulos'un konuşacağı yerin programın başlamasına bir saat kala belli olmasına rağmen, Melbourne'un Kensington semtindeki salonun bulunduğu alanda toplanan protestocular, "Müslümanlar hoş geldiniz ırkçılara hayır", "Milo cehenneme git", "Nazi pislikler defolun" şeklinde slogan attı.

- Semtte yaşayan Müslümanlar gösteriye destek verdi

Konuşmanın yapıldığı salonun yakınındaki apartmanlarda yaşayan çoğunluğu Afrika kökenli Avustralyalı Müslümanlar da gösteriye destek vererek, Yiannopoulos ve Trump aleyhinde slogan attı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı, yaklaşık 5 saat devam eden gösterilerde, özel kıyafetli polis ekiplerinin iki grubun çatışmasını önlemek için yoğun çaba sarf ettiği görüldü.

"Feminizmi kanser, İslam'ı AIDS" olarak tanımlayan Yiannopoulos'un hafta içinde Sydney ve Gold Coast kentlerinde yapacağı konuşmalarda da protesto edileceği tahmin ediliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş