Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:36, 20 Haziran 2018 Çarşamba
10:30, 26 Ocak 2018 Cuma

  • Paylaş
'Avustralya Günü'nde İngiliz karşıtı protesto
'Avustralya Günü'nde İngiliz karşıtı protesto

İngilizlerin kıtaya geldiği tarih 26 Ocak’ın Avustralya Günü olarak kutlanmasına karşı çıkan on binlerce kişi ülke genelinde gösteriler düzenledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya'da ilk Britanya filosunun 26 Ocak 1788’de kıtaya varmasının "Avustralya Günü" olarak kutlanmasına karşı çıkan yerli halk Aborjinler ve on binlerce kişi bu tarihin "İstila Günü" olduğunu belirterek, ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi. 

Her yıl 26 Ocak’ta resmi tatil ilan edilerek ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanan Avustralya Günü, bu sene de renkli görüntülerin yanı sıra geniş katılımlı protesto gösterilerine sahne oldu. 

Eyalet başkentlerinde olduğu gibi Melbourne kent merkezindeki Swanston Caddesi üzerinde düzenlenen resmi geçit törenine katılan onlarca farklı etnik kökenden Avustralyalının, törenlere geleneksel kıyafet ve müzikleri ile katılması ilgiyle izlendi. 

PROTSTOCULAR TARİHİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR

İlk Britanya filosunun 26 Ocak 1788’de kıtaya ayak bastıktan sonra yerli halka soykırım yaptıklarını savunan Aborjinler ve onlara destek veren on binlerce Avustralyalı, bu tarihi "İstila Günü" ilan ederek, resmi törenlere karşı ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi. 

Melbourne’daki Victoria Eyalet Parlamentosu önünde geleneksel kıyafetleriyle toplanan Aborjinler, "Her zaman Aborijin ülkesiydi, hep böyle kalacak", "Soykırım ile gurur duyulmaz", "Tarihi değiştirin", "Çalınmış topraklar", "Soykırımı niçin kutluyorsunuz", "Avustralya Gününü kaldırın" yazılı pankartlar eşliğinde sloganlar attı. 

Resmi kutlama törenlerinin bitmesinin ardından kent merkezine doğru yürüyüşe geçen protestocular Swanston Caddesi üzerinde kendilerini izleyen halka, Avustralya Günü olarak kutlanan 26 Ocak’ın yerli halk için acılarla dolu bir tarih olduğunu ve bu tarihin değiştirilmesi için seçtikleri siyasetçilerle iletişime geçmeleri çağrısı yaptı.

Yürüyüşe devam eden protestocular Flinders İstasyonu kavşağını yaklaşık bir saat trafiğe kapatarak, Aborjinlerin geleneksel dansları eşliğinde gösterilerine devam etti.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş