Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:45, 20 Haziran 2018 Çarşamba
19:38, 05 Eylül 2017 Salı

  • Paylaş
Bulgaristan'da Türkiye sınırına tel örgü krizi!
Bulgaristan'da Türkiye sınırına tel örgü krizi!

Sofya hükümetinin Türkiye sınırına tel örgü için 600 bin avro tutarında ek kaynak ayırması, ülkede tartışmalara neden oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan hükümeti, Türkiye sınırına dikenli telden bir duvar örerek, yasa dışı göçü önlemeye çalışıyor. Ancak bu uygulama şimdiye kadar beklenen sonucu vermedi. Yüksek bir maliyeti olan tel örgü için 600 bin avro tutarında ek kaynak ayrılması tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Türkiye sınırında inşa edilen 234 kilometre uzunluğundaki tel örgü için şimdiye kadar 100 milyon avro harcandı. 

Maddi kaynakların kullanımı ve tel örgü inşasındaki usulsüzlük iddiaları ise gündemdeki yerini koruyor. İddialara göre yapım işleri ihale açılmadan hükümete yakın şirketlere veriliyor. Üstelik plana göre iki katlı olması gereken tel örgü, tek katlı olarak döşeniyor. Mültecileri durdurmak için kurulan set, farklı yöntemlerle kesilebilecek kadar zayıf ve yasadışı göçü de önleyemiyor.

Kaldı ki Bulgaristan, mülteciler için sadece transit bir ülke konumunda. Bulgar hükümetinin Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkesi olarak, bu denli büyük bir bütçeyi tel örgü yapımına ayırması kamuoyunda da tepkilere yol açıyor.İlgili Konular Balkan Bulgaristan Türkiye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş