Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:44, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 23:23, 05 Eylül 2017 Salı

  • Paylaş
Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorluyor
Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorluyor

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Bulgaristan sınır güvenlik görevlilerinin, kara yoluyla ülkelerine tatile giden Avrupalı Türkleri, "baskı ve sindirme yoluyla rüşvet vermeye zorladığını" açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sosyal medya hesabı üzerinden, Bulgaristan üzerinden anavatanlarına giden Avrupalı Türklere, yaşadıkları sorunları bildirme çağrısı yapan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, konuyu Avrupa Birliği Komisyonu gündemine taşıdı.

Flaman Sosyalist Partili meslektaşı Ketliin Van Bremt ile birlikte Avrupalı Türklerin sorunlarını takip eden Kati Piri, bu konuda komisyona bir rapor sundu.

Hollandalı parlamenter, Avrupalı Türklerin Bulgar polisi ile yaşadığı sorunların anlatıldığı "kara kitabı", 1 Ocak 2018'de Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan Sofya hükümetine iletecek. Karayoluyla ülkesine giden Avrupalı Türklerin, Bulgar sınır güvenlik birimlerinin karıştığı yolsuzlukların kurbanı olduğunu vurgulayan Kati Piri, Türkiye kökenli yolcuların 14 saate yakın güneş altında bekletildiklerini söyledi. 

Avrupa Parlamanetosu Türkiye raportörü'ne göre, Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorladı, kaynağı belli olmayan nakit cezalar yazdı, zorunlu dezenfeksiyon gerekçesiyle araçları zorla yıkattı. Ödemeyi reddedenler uzun süre kuyrukta bekletildi. 

YOLSUZLUK ÖNLENEMİYOR

Kati Piri, Bulgaristan'ın 10 yıldır Avrupa Birliği üyesi olmasına ve birliğin milyonlarca euro sübvansiyon vermesine rağmen sınırdaki yolsuzlukların önlenemediğine dikkati çekti. 

Piri, Avrupa Birliği vatandaşı olan Avrupalı Türklerin haklarının, AB dönem başkanı olmaya hazırlanan bir ülke tarafından ihlal edildiğini kaydetti.

 

 İlgili Konular Balkan Bulgaristan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş